Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 98747 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #90 : Sâmbătă, 29 Noiembrie 2014, 13:27 »
Multumim, asemenea, almi_gabi !
Kipling este unul dintre poetii mei preferati !
Si pentru ca se apropie cu pasi repezi Sf.Andrei, doresc tuturor ce poarta acest nume (si nu numai) zile pline de caldura sufleteasca, multe zambete si pace sufleteasca ! :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #91 : Miercuri, 07 Ianuarie 2015, 07:48 »
Am dat intamplator peste un interviu cu Paula Seling. Mi-a placut "reteta fericirii" data de ea, de fapt un sfat la inceput de an:

"Zambiti mult, iubiti mult, plimbati-va mult!" - Zau ca mi se pare un gand bun pentru fiecare dimineata,
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #92 : Luni, 09 Martie 2015, 09:35 »
Am vazut ca prin alte colturi de tara, iarna a venit sa-si ia ramas bun cum se cuvine :). Prin dulcele targ e chiar primavara, soare, aer reavan si se aud floricelele cum cresc.

Să fim  atenti si  ne bucurăm de tot ce ne ofera natura in explozia renașterii - poate fi un mod bun de ieși din ganduri neguroase, un pas spre călătoria spre fericirea dată de lucrurile simple. Aparent simple dar miraculoase in miez.

In lipsa pădurii și hălăduirii pe dealuri, privesc firul ierbii, pamantul negru mustind de viață acolo unde oamenii încearcă să scoată din mizeria urbana colțurile de verde din jurul blocurilor cenusii. 

Gand bun, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #93 : Luni, 13 Aprilie 2015, 15:25 »
Sa aveti zile de primavara frumoase, senine, pline de bucurie.  :)


Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #94 : Miercuri, 22 Aprilie 2015, 17:11 »
Un gand bun... de dupa amiaza... :love: :love: :love:
Smile, smile, smile!!!

Validation

Offline exception82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #95 : Vineri, 17 Iulie 2015, 08:13 »
 :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #96 : Vineri, 30 Octombrie 2015, 07:07 »
Bună dimineața. Deși poate părea o poezie tristă sau deprimantă..mesajul mi s-a părut un gând bun pentru orice dimineață.
Să ne grăbim, dară. Să ne grăbim încet, totuși. Să nu lăsăm timpul să treacă pe lângă noi, sperând la ceva ce nu știm dacă va veni. Riscăm să pierdem ceea ce este.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

SIMONA_ARAD

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #97 : Sâmbătă, 07 Noiembrie 2015, 08:30 »
Bună dimineața ,oameni frumoși!
O zi frumoasă și plina de culorile și parfumul toamnei!
Vă îmbrățișez cu drag!

SIMONA_ARAD

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #98 : Sâmbătă, 21 Noiembrie 2015, 08:24 »
Bună dimineața,oameni frumosi!  21noiembrie -Ziua mondială a salutului
Peste tot în lume, forma de salut este influenţată de varietatea de culturi, salutul având diferite semnificaţii. În Tibet, de exemplu, este foarte politicos sa scoţi limba atunci când întâlneşti pe cineva prima oară. Japonezii se înclină, iar britanicii spun doar "bună ziua" şi îşi dau mâna. În schimb, francezii, pe lângă strânsul mâinii, se sărută pe ambii obraji, atât la sosire, cât şi la plecare. În Botswana, oamenii îşi ating palmele uşor, dar nu le strâng. În Cambodgia, se lipesc palmele, ţinându-le apropiate de piept. Cu cât palmele se ridică mai sus, cu atât respectul arătat este mai mare. În nordul Mozambicului, oamenii bat de trei ori din palme înainte de a rosti cuvântul pentru salut. În Australia, la prima întâlnire nu e politicos să îmbrăţişezi sau să săruţi şi nici să vorbeşti despre chestiuni personale.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/ziua-mondiala-a-salutului-de-la-buna-ziua-la-limba-scoasa-si-batutul-din-palme-video_185381.html#ixzz3s6Wm0hhJ
 :)
Eu as vrea sa fiu in Cambodgia....imi place forma de salut.

SIMONA_ARAD

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #99 : Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, 08:33 »
Bună dimineața! O cafea ...? :)
O zi frumoasă vă doresc!


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #100 : Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, 09:20 »
Multumim, Simona! Adevărul e că aroma unei cafele bune te trezește, te alintă și te alină. 
O cafea cu colegii la birou, cu prietenii în oraș, cu rudele acasa sau cu iubitul/a în pat poate fi un liant pentru poveștile țesute în jurul ei. Cu cuvinte sau doar cu priviri încălzite de aburi înmiresmați.
Asta dacă n-a devenit deja un drog, substanța fără de care nu-ți poți dezlipi pleoapele și gândurile dimineața. :giggle:
Dar chiar și-așa depinde de noi să trezim latura romantică din noi. Cu o cafea, cu un zâmbet, cu o melodie, cu un film, cu o carte, cu o conversație...
De ce nu ne-am lăsa să fim romantici, visători, optimiști, încrezători? Să ne dăm o pauză în ritmul nebun al zilelor în care alergăm de la un termen limită la altul, ne rătăcim în pragmatism și ne pierdem în încercarea de a avea, de a obține, de a realiza....
Uităm să încercăm să fim, să simțim bucuria din clipele care trec cu o viteză amețitoare.
Dar, dacă te oprești și respiri adânc cu ochii deschiși spre lucrurile care ți se par minunate sau pregătit să descoperi minunea din lucrurile simple din jurul tău, din tine, din lumea largă, s-ar putea să descoperi în tine puterea de a ține clipa pe loc.  Cât de puțin, imperceptibil...suficient cât să te simți cu bateriile încărcate.

O zi cu momente de visare și bucurie vă doresc!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

SIMONA_ARAD

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #101 : Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, 09:34 »
Mulțumesc , Wonderland !  Aștept cu o nerăbdare de copil cafeaua pe care o vom bea sâmbătă, 5 dec la Sibiel ,prin care vom opri clipa și vom da frumusețe și armonie momentului.
                                                                                                                                                                                    Vă îmbrățișez cu drag,Simona!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #102 : Sâmbătă, 28 Noiembrie 2015, 09:41 »
Acuși... mai e puțin și vei avea parte de momentul așteptat. Tu și toți ceilalți care ați ales să vă faceți ....prieteni noi de sărbători. :flori: :thumbup:
Doar că eu cred că veți savura, până la ore târzii, mai mult pălincă, vin, discuții, plimbări și dans, iar cafeaua chiar va fi să vă treziți repede și să o luați de la capăt cu distracția.  :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #103 : Duminică, 20 Decembrie 2015, 08:07 »
Articolul ăsta se potrivește perfect la acest topic.

”Renunțați la competiția cine are mai multe posesiuni sau ai cui copii sunt mai dotaţi … material și se plimbă mai mult prin baruri sau prin străinătate.

Mai degrabă puneţi în balanță cine are mai mult timp liber, cine este mai fericit, mai sănătos și mai longeviv.
Nu vă frământați în legătură cu lucrurile pe care nu le puteți schimba . Nu ajută la nimic, iar o stare psihică proastă vă poate îmbolnăvi. Creaţi-vă o stare permanentă de bine și identificați ce vă face fericiţi.
Atîta timp cât sunteţi sănătoşi și bine dispuşi, vă veţi face planuri și veţi aștepta cu nerăbdare ziua următoare.
O zi din viaţă fără un moment de bucurie este o zi pierdută .
.....
Bucurați-vă de ceea ce aveți și de tot ce vă înconjoară.
Și nu uitați de prieteni. Ei sunt una din bogățiile vieții .”
Eu zic să-l citiți de la cap la coadă. Nici nu cred că e valabil doar după 50-60 de ani, așa cum zice autoarea, Jane Fonda. La urma urmei, cu cât mai devreme, cu atât ma bine, nu?

http://www.expunere.com/jane-fonda-atata-vreme-cat-aveti-o-locuinta-si-suficienti-bani-pentru-hrana-imbracaminte-si-utilitati-stati-foarte-bine-ar-trebui-sa-fiti-fericiti.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #104 : Vineri, 25 Decembrie 2015, 05:34 »
Sa va bucurati.Sa va bucurati de sarbatori,sa va bucurati de ce(va) putei oferi,sa va bucurati de ce primiti.