Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 99108 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #45 : Luni, 18 Noiembrie 2013, 10:51 »
in aceasta vara expozitia a fost si la muzeul Antipa :) 






Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata! După amiază...
« Răspuns #46 : Luni, 18 Noiembrie 2013, 14:53 »
Azi este Ziua Internațională a Toleranței.
Să fim toleranți, cu noi înșine și cu ceilalți - un gând care ne poate face fiecare zi mai bună.
Pentru că este loc sub soare pentru toată lumea.
Iar soarele strălucește mai tare, fluturii sunt mai colorați, când noi reușim să fim buni, răbdători, toleranți. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #47 : Luni, 18 Noiembrie 2013, 15:06 »
Te salut, Wonderland!
Asa este!Totul e perfect cand manifestam iubire de aproape.

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #48 : Luni, 18 Noiembrie 2013, 15:15 »
ce-as mai iubi acum un aproape... da' de un' s-o iau? ??? :-\

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata! Seara!
« Răspuns #49 : Luni, 18 Noiembrie 2013, 19:09 »
da ce, te-ai mutat pe lună? sau de la țuicuță, totul pare departe? :tomato:

Salut, frezya.
Cât putem și noi. Pe principiul, dacă nu putem face bine, măcar să nu facem rău :strambatura:
 
Dar sunt rău de tot :offtopic:
Așa că sa-mi amintesc - azi am fost tolerantă și îngăduitoare, deși la un moment dat as fi putut să nu fiu - cineva si-a dorit să-și afirme de pe o pozitie de autoritate cu care nu e investită.  Sunt mulțumită de felul în care am cedat, cu gândul că e o bătălie care nu merită. Pentru că eu nu aveam nimic de demonstrat. Iar cauza era minoră.

Azi a fost luni si chiar s-a nimerit să fie si o zi bună pentru noi începuturi - proiecte profesionale.

În rest, să încheiem ziua mai toleranți, cu zambete de multumire. Si, dacă ceva nu ne-a ieșit cum ne-am propus, să ne amintim că și mâine e o zi. Poate că ne-am supraevaluat, poate ne-am încărcat agenda, poate că au mai apărut și factori neprevăzuti.
Deci, să fim toleranți, buni si îngăduitori și cu noi înșine.

O seară bună, fluturi, fluturi să vă adie prin vise!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #50 : Marți, 19 Noiembrie 2013, 07:38 »
De multe ori avem senzatia ca totul s-a sfarsit, ca nu mai e nici o sansa, ca nimic bun nu mai poate interveni pentru a schimba raul...Demoralizam atat de mult incat nu mai putem deslusi luminita de la capatul tunelului. Care de altfel exista intotdeauna...La fel cand ne dorim ceva, incercam o data, de doua ori, de trei ori, de'nspe mii de ori si dezarmam, zicem "nu se poate"! Eu zic ca totul se poate, depinde doar de noi, de rabdarea noastra, de modul in care ne setam subconstientul...

Am citit undeva, pe fb cred, o chestie tare faina zicea cam asa: "Nu uita ca atata timp cat respiri inca mai poti lua totul de la capat!" Doar ca ai nevoie de un pic de curaj, de incurajare si de multe ori chiar de un sut in fund... ;D Totul se poate atinge, totul se poate realiza, chiar daca pare departat..."Fa ceva in fiecare zi pentru a-ti aduce visul mai aproape"...

Va doresc o zi plina de vise! Ca maine o sa incepem... sa ne ocupam de ele!  :)

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #51 : Marți, 19 Noiembrie 2013, 08:36 »
Buna dimineata!
Vorbim de vise implinite.
Chiar in aceasta seara o sa-mi indeplinesc un vis.La Alba Iulia este concert Tudor Gheorghe. An de an merg la acest concert pentru ca spectacolele acestui artist imi imbogatesc mintea si inima in egala masura,iar roadele spiritului nu intarzie sa apara dupa o astfel de experienta.
Gandul meu cel bun:
Sa aveti parte de evenimente placute pentru voi si de sanatate, ca sa va puteti bucura de tot ce vi se intampla frumos...!

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #52 : Miercuri, 20 Noiembrie 2013, 08:37 »
Buna dimineata!

In fiecare dimineata ma trezesc cu zambetul pe buze sau in gand,ma las rasfatata de lumina unei noi zile si-i multumesc lui Dumnezeu ca imi permite, inca o zi ,sa ma bucur de tot ce exista frumos si bun in jurul meu si-n viata mea.
E  gandul cel bun,dupa o seara minunata in compania unui mare artist:Tudor Gheorghe.
Sa aveti o zi binecuvantata de Dumnezeu in tot  ce faceti si bucurati-va de tot ce este bun si frumos in viata voastra!

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #53 : Joi, 21 Noiembrie 2013, 07:41 »
Buna dimineata !

Astazi este joi si pentru mine ,de ceva timp,joi inseamna intalnire cu poezia.
Nichita Stanescu spunea: "Suntem ceea ce iubim." El a iubit mult poezia si a devenit un poet desavarsit.
Eu iubesc frumosul sub orice manifestare a sa. Voi ce iubiti...?
Va doresc o zi frumoasa in care sa descoperiti ce sunteti, prin ceea ce iubiti.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #54 : Joi, 21 Noiembrie 2013, 09:52 »
 Mda..un berbec de-al meu.....mi-au venit in minte niste vorbe de-ale lui....
..N-ai sa vii, si n-ai sa morti,
N-ai sa sapte intre sorti
N-ai sa iarna primavara
N-ai sa doamna ,domnisoara
Astazi eu ma mut din sunt,
Ce poveste , este a fost mancat de catre nu este...
....il iubesc pe Nichita...
 :angel: :smitten: :) ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #55 : Vineri, 22 Noiembrie 2013, 08:08 »
Anul trecut in noiembrie, deci cam pe timpul asta, lucram la calendarul de actiuni 2013 si tin minte perfect cand am asezat aproape de final de an un New Entry, care a devenit mai apoi Cooking Camp Bran. Cat mi se parea de departe! Mi se parea ca e undeva in alt secol...Nu stiu de ce senzatia asta...Poate ca pt ca era asa mai izolat in calendar, poatr pt ca era in afara acelui program continuu de excursii si vacante din primavara - vara...Nu stiu...Dar uite ca a venit si ziua de plecare spre Bran... ::) :o deci nimic nu e prea indepartat in timp...Orice se poate opri, masina, tren, avion, chiar si gandul...Doar timpul nu! Asta curge, curge, fara sa ne intrebe daca vrem sau nu, daca ne place ori ba. El isi face treaba, ticaind continuu, mutand limbile ceasurilor din toata lumea...Asa ca inevitabil ne tot mutam de pe o zi pe alta, de pe o luna pe alta, de pe un an pe altul...

Treceam ieri pe strada Cetatii din Sibiu, una dintre cele mai vechi si mi-au venit in minte cateva imagini cu locul acela, dar surprinse cu vreo 200 de ani in urma...Barbati tantosi, imbracati in redingote, purtand pe cap palarii inalte, la brat cu femei invesmantate cu rochii care atingeau caldaramul. Cate sute de mii de oameni trecusera oare prin acelasi loc ca si mine...? Cate ganduri s-or fi nascut acolo, cate vise...? Ma uitam la nepotel si ma gandeam ca peste vreo 50 de ani probabil ca va fi tot aici pe Strada Cetatii, dar nu in carucior ci impingand unul...Eu am sa fiu atunci doar o amintire, tot asa cum sunt pentru mine acum, bunicii mei...Care ma plimbasera si ei acum cincizeci de ani, pe-acolo...Un ciclu de o suta de ani...O fi mult, o fi putin?

Toate ciclurile vietii sunt frumoase in felul lor si copilaria si adolescenta si maturitatea. Chiar si batranetea. Nu ma sperii deloc de ea, desi pare ca vine tot mai aproape...Cred si sper sa-mi petrec si acei ani multumit si fericit asa cum sunt acum...

Plec la Bran cu o stare foarte buna...Vine si din nostalgie, vine si dintr-o sensibilitate in care m-am cufundat ieri, vine si din nerabdarea de a junge la Bran...Sunt si griji, dar incerc sa ma gandesc  doar ca va iesi din nou bine si dupa trei zile toata lumea o sa plece acasa cu amintiri placute....

Va doresc un week-end placut...va doresc sa va treaca timpul frumos, sa va bucurati de fiecare clipa...

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #56 : Vineri, 22 Noiembrie 2013, 09:25 »
Buna dimineata!

Citind mesajul lui Gigi, imi vine in minte ,momentul in care tata a plecat din viata mea. Mai bine de o luna, simteam ca nu voi putea trai fara el . Apoi, cu timpul am inteles ,ca cei care pleaca din viata noastra nu sunt morti ,ei traiesc prin noi.Noi suntem rodul a ceea ce am reusit sa primim de la cei care ne-au parasit si care au contat si vor conta mereu pentru noi.Putem sa-i plangem si sa-i pomenim ,dar ei vor fi vi prin ceea ce noi, cei care i-am iubit ,reusim sa oferim celor pentru care, noi ,contam. De cate ori ramanem in mintea si inima unei persoane sau reusim sa aprindem scantei in mintea si inima celor care-si dau timp sa ne cunoasca ,nu facem altceva decat sa-i pastram vii pe, ei ,cei care ne-au ajutat sa fim ceea ce suntem.
Va doresc sa intalniti oameni care sa-si dea timp sa va cunoasca asa cum sunteti voi si sa va pretuiasca pentru ce aveti frumos in voi ,caci nu exista om sa nu aiba calitati,doar sa fim dispusi sa le descoperim ,spre folosul nostru si al celor care le poseda ,in egala masura.

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 23 Noiembrie 2013, 09:51 »
Buna dimineata!

Astazi, fiind sambata ,sunt fericita ca nu am un program strict si ma pot bucura de vizita unor prieteni , de un ceai cu mama mea si de cateva mancaruri preferata ,pe care le voi gati .Si uite asa ,starea mea de spirit este una excelenta.

Gandul meu cel bun:

Fiecare zi reprezinta o ocazie de a ne face viata frumoasa.In fiecare zi trecem prin experiente de viata care ne pot schimba viitorul,dar mai ales ne pot schimba starea de spirit .
S-aveti o zi asa cum va doriti , iar celor de la Bran le doresc o zi frumoasa si spor la gatit!

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #58 : Duminică, 24 Noiembrie 2013, 10:10 »
Buna dimineata!

La Alba Iulia este soare si parca vine primavara.
Ieri am petrecut o zi frumoasa in compania celor dragi si astazi ma gandesc cu bucurie la momentele petrecute alaturi de ei.

Gandul meu cel bun:

Luati initiativa si invitati persoane in compania carora va simtiti bine. Chiar si o cafea,  servita alaturi de o persoana placuta ,este mai mult decat o cafea servita singur/singura.
Va doresc sa aveti parte de o companie placuta ! :kissing:

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #59 : Duminică, 24 Noiembrie 2013, 12:41 »
azi am un gand rau >:D i-am pus gand rau unei vecine :strong: