Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119540 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Atitudine
« : Luni, 22 Martie 2010, 13:26 »
de prea multe ori vad oameni suparati!

de prea multe ori uitam intelepciunea veche romaneasca : "de ce ti-e frica nu scapi"!

de prea multe ori vad oameni care renunta prea usor.... uneori inainte de a incepe!

uitam ca "CEEA CE MI SE INTAMPLA , MI SE DATOREAZA" !

din pacate, caderea comunismului a dus la disparitia fabricilor de sticla, implicit nu mai avem oglinzi ... in care sa ne uitam dimineata si sa ne intrebam : "ok! ce am facut ieri pentru mine? cu ce mi-e mai bine acum? ce fac azi pentru mine? cu ce imi va fi mai bine daca fac asta?"

nu vreau sa fiu moralist, dar va pot demonstra cu fapte cotidiene, atat ale mele cat si a celor din jurul meu ca ATITUDINEA creaza REALITATEA !

ganditi si vorbiti o singura saptamana fara sa folositi "NU" .... nu e usor, dar incercati (racii sa se abttina, nu vor reusi! hihihi)

SUCCES

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #1 : Luni, 22 Martie 2010, 13:29 »
@FIF, brava pt inceput :)

"ganditi si vorbiti o singura saptamana fara sa folositi "NU" ...." greu intradevar dar merita incercat :)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #2 : Luni, 22 Martie 2010, 13:36 »
NU este necesar
si pentru a nu fi umilit, injosit, exploatat
multe femei nu au stiut sa il spuna si au ajuns sclave in casnicie


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #3 : Luni, 22 Martie 2010, 13:49 »

ganditi si vorbiti o singura saptamana fara sa folositi "NU" .... nu e usor, dar incercati (racii sa se abttina, nu vor reusi! hihihi)
SUCCES

Ce ai domnule cu "racii". Sunt nascută foarte aproape de acestă zodie şi nu înţeleg ce ai cu ei, ei de ce să nu reuşească??? ???

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #4 : Luni, 22 Martie 2010, 14:09 »
hihihi ... deja sunt "dezbateri" !

1.orice informatie poate fi transmisa fara a folosi "NU"

poti spune: "NU VREAU" sau "ok! facem cum zici tu, dar poate gasim si o cale mai buna!"

2.racii (in proportie covarsitoare vor replica, la ori, cu "NU" (si culmea e ca deja vin si cu argumente!!!!!!!) , abia apoi vor gandi ca poate exista si o cale de rezolvare .... nu ma credeti pe cuvant, verificati!

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #5 : Luni, 22 Martie 2010, 14:10 »
"la orice" ***

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #6 : Luni, 22 Martie 2010, 14:30 »
"la orice" ***

Deja am început să aplic . Am postat fără "ba".

Offline kerra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #7 : Luni, 22 Martie 2010, 16:03 »
eh...aici pot interveni si eu ... sunt un rac autentic, cum s-ar spune (rac, cau ascendent in rac  ;D) - si mi-e foarte greu sa nu spun "nu"; in cel mai fericit caz aplic un "poate" sau "mai vedem" 

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #8 : Luni, 22 Martie 2010, 19:29 »
Pot zice ca sunt, doamna DA, mai ales cand mi se cere ceva, apoi stau si ma gandesc, cum sa ajut sau cum sa fac pt. ai fi de ajutor cateodata in defavoarea mea. Nici asa  nu e bine  ???

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #9 : Luni, 22 Martie 2010, 19:34 »
ai folosit nu!

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #10 : Luni, 22 Martie 2010, 19:34 »
nu va rog sa fiti de acord cu tot ce e in jur! nu va rog sa va lasati injositi sau calcati in picioare! nimeni nu trebuie sa se simta inconfortabil, rob sau supus..... ci sa nu folositi cuvantul "NU"

exemplu : mesajul de sus poate fi transmis sub forma:
fiecare trebuie sa isi pastreze dreptul de a alege si de a negocia pentru alegerile lui! fiecare trebuie sa poata sa-si tina capul sus, coloana vertebrala dreapta! e inutil si neproductiv sa te lasi injosit sau calcat in picioare! de aceea trebuie sa gasesti calea de a te simti bine in pielea ta si in ambientul familiei tale.

de ce acest exercitiu?
1. suntem oameni si trebuie sa punem la lucru autocontrolul
2. negatia duce la negativism
3. NU atrage dupa sine defensiva celuilalt in a isi apara ideea, pozitia => nastem antagonie si apoi conflict

asta vroiam sa va scriu mai tarziu, dar poate ca avand o motivatie plauzibila , va veti lansa mai cu drag in joc! sper.

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #11 : Luni, 22 Martie 2010, 19:55 »
Pot zice ca sunt, doamna DA, mai ales cand mi se cere ceva, apoi stau si ma gandesc, cum sa ajut sau cum sa fac pt. ai fi de ajutor cateodata in defavoarea mea. Nici asa  nu e bine  ???

imi place sa aduc de f multe ori in discutie intelepciunea seculara a romanilor.
si aici avem doua metafore: una cu Dumnezeu care ii da omului undita, nu pestele si a doua cu "mintea cea de pe urma"!
e perfecta atitudinea de deschidere, dar e preferabil sa il ajuti sa isi rezolve el problemele. astfel capata si intelepciune si experienta si incredere ... tu ce zici?

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #12 : Luni, 22 Martie 2010, 20:33 »
ai dreptate

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #13 : Luni, 22 Martie 2010, 21:26 »
pana acum am reusit fara "ba". Tu FIF cum stai?

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: ATITUDINE
« Răspuns #14 : Luni, 22 Martie 2010, 22:00 »
picotesc ... vreau sa ma culc si ochii imi stau deschisi .... as prefera sa intre cat mai multi/multe in jocul asta, dar se pare ca e prea greu. noapte buna!