Autor Subiect: Iubirea adevarata te lasa liber sa fii tu  (Citit de 15030 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Iubirea adevarata te lasa liber sa fii tu
« : Luni, 26 August 2013, 19:09 »
Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu - articol scris de wonderland
Noi oamenii...Aparent identici, ușor stingheriți, chiar caraghioși, triști, dezorientați, cu etichete agățate, nu se mai știe de cine, de ce și pentru ce puse? Și, mai ales de ce le-am lăsat agățate de noi?,,,,

Ne întâlnim în aceleași nevoi, frământări, dureri, vise și bucurii. Suntem la fel, dar atât de diferiți, în același timp. Poate cântarul fiecăruia să fie diferit. Ca și sita prin care ne cernem dorințele, aspirațiile, alegerile, în trecerea prin timp și viață. Ca și filtrul prin care interpretăm ceea ce ni se întâmplă.

Încercăm să ieșim în evidență sau, dimpotrivă, ne străduim să trecem neobservați. Realitatea e că, în afara contactului uman, ne paște alienarea. Asta dacă nu alegem calea sihastriei și a trăirii într-o suprarealitate a spiritului care nu e accesibilă tuturor, nu oricum, nu oricând.

Avem nevoie unii de alții, diferiți și la fel, unici și minunați, fiecare dintre noi. Ne căutăm, ne construim unii prin alții, chiar și atunci când ne respingem, ne ignorăm, trecem indiferenți sau doar surzi și orbi, unii pe lângă alții.

Să te asculți, să te cunoști, să te înțelegi, să te accepti pentru a putea să asculți, să înțelegi, să cunoști, să accepți pe celălalt. Diferit, unic, minunat, la fel ca tine!
Uneori nu ne ajunge o viață pentru acest prim pas! Dar poate fi primul pas al fiecare zile, al fiecărei întamplări în care devii, te reinventezi, te lași modelat de alegerile tale. În relație cu ceilalți.

Da, avem nevoie unii de alții. Da, schimburile afective dintre oameni sunt vitale. Și echilibrul între ceea ce oferi și ceea ce primești este vital.

Dar, un semn că te afli într-o relație toxică e când începi să fii prea grijului cu ce faci, cu ce spui. Când renunți la ceva care îți face plăcere, îți produce bucurie, nu pentru că așa simți tu, ci pentru că celălalt te condiționează explicit, prin cereri iraționale sau implicit prin, reacțiile încărcate de teamă, reproșuri și acuzații.


Când celălalt îți impune limite în relația ta cu lumea, ceva din bucuria de a fi în contact cu el se tulbură. Pentru că renunți la tine de ”dragul” celuilalt, iubirea se strâmbă în oglinzi hidoase pătrunse de umbre și frig.

Încrederea e cel mai frumos liant. Respectul pentru libertatea celuilalt e cel mai valoros ingredient. Iubirea din sufletul tău care se simte liberă să curgă dinspre tine spre celălalt e cea mai de preț realizare a sufletului tău.

Iubirea nu limitează, nu pune bariere, nu creează închisori! – așa cum spune Adrian Nuță, mai bine decât aș putea eu spune, vreodată, dar cu siguranță așa cum mi-aș dori să trăiesc :) :)


http://drumuricatretine.wordpress.com/2012/06/21/iubirea-nu-limiteaza-nu-pune-bariere-nu-creeaza-inchisori/

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #2 : Luni, 26 August 2013, 22:21 »
Imi place foarte mult articolul, wonderland, sunt perfect de acord cu tine.  :thumbup: :flori:
Cateva idei modeste am si eu, daca imi permiti ...

Daca doi oameni nutresc o iubire adevarata unul fata de celalalt si fiecare il lasa pe celalalt sa fie el, atunci ei trebuie sa semene foarte mult, sa fie “ca doua boabe intr-o pastaie” astfel incat niciunuia sa nu i se “strambe iubirea in oglinzi hidoase …” Probabil de aici ideea de “suflete pereche”  …

Cred ca modul in care iubim este influentat de gradul de cultura, civilizatie, caracter, personalitate, educatie …
Intr-o iubire adevarata, lasandu-i celuilalt libertatea de a fii el, dovedesti respect si incredere dar si multa bunatate si generozitate … Atunci se naste intrebarea: un om rau, egoist, gelos, orgolios … nu poate fi capabil de o iubire adevarata ?

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #3 : Luni, 26 August 2013, 23:00 »

Citind articolul imi vine in minte definitia iubirii scrisa in Cartea Sfanta-Biblia :

"Iubirea este indelung rabdatoare si buna.Iubirea nu este geloasa,nu se lauda,nu se ingamfa,nu se comporta necuviincios,nu isi cauta propriile interese,nu se irita.Nu tine cont de raul suferit.Nu se bucura de nedreptate,ci se bucura cu adevarul.Indura totul,spera totul,suporta totul.Iubirea nu se termina niciodata." (1Corinteni - cap.13)

si mai cred ca omul cu adevarat intelept isi da timp pentru a gasi calitati in semeni.Provocarea consta in a avea disponibilitatea de a gasi calitati in oamenii de langa noi si intelepciunea in a pune in valoare calitatile celorlalti, spre satisfactia noastra si a celor pe care i-am "descoperit" in acest fel.Apoi,sa-i iubesc pe cei din jurul meu nu ma imbogateste material,dar oamenii pot vedea felul meu de-a fi si ma pot iubi pentru ceea ce sunt - pentru ca respectul se castiga ,nu se pretinde...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #4 : Vineri, 30 August 2013, 21:45 »
Da, am și eu în minte textul ăsta E tulburător și frumos acest imn al iubirii.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 08:33 »
De asta ce spuneti?
Scopul unei relatii este de a decide ce parte din tine ai vrea "sa se arate", nu ce parte din celalalt ai putea sa capturezi si sa pastrezi. (Neale Donald Walsch)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 09:31 »


Cred ca modul in care iubim este influentat de gradul de cultura, civilizatie, caracter, personalitate, educatie …


Asa ar trebui, sa ne purtam cat mai frumos unii cu altii cu cat suntem mai educati si civilizati dar,din pacate,am intalnit familii de asa-zisi intelectuali, cu anumite functii in societate, in ale caror familii predomina teroarea,femeia neavand nici un cuvant de spus.Cred ca mai degraba tine de caracter ,personalitate sau ,altfel zis,de cum vrem sa fim fiecare dintre noi.Dumnezeu a inzestrat pe fiecare om cu gandire si vointa proprie.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 09:44 »
Nu mi-am dorit niciodata sa-l schimb pe cel de langa mine,dar cred ca intr-o relatie trebuie sa asculti si sa auzi ce-ti spune celalalt .Oamenii se inteleg prin vorbe iar cand nu intelegi sensul celor spuse sau nu-ti convine ceva ,vorbesti . Viata e frumoasa,orice om are si parti bune si parti rele ,trebuie sa-l acceptam pe fiecare asa cum este.   

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 21:42 »
Interesant citat Wonderland. Imi faceam probleme ca am cam multe tigle lipsa daca de vreo 10 ani fac sapaturi in interiorul meu si de fiecare data raman surprinsa ce descopar.  Da, probabil mi-ar prinde bine putin ajutor dar toate la timpul lor.    De când am inceput sa-mi analizez starile si sentimentele sa stii ca am devenit foarte toleranta cu mine, cu slabiciunile mele si automat si cu cei din jur. In viata atragi exact ce ai nevoie in anumite etape, bun sau rau, chiar daca nu constientizam asta.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #9 : Joi, 29 Mai 2014, 06:25 »
Ca sa nu mai vorbim de iubirea reciproca...singura in care nelinistile noastre se topesc. Iar daca nu, inseamna ca nu iubim si suntem iubiti, in acelasi timp, in aceeasi unda a intalnirii care ne-a fost date.

"Acolo unde iubirea nu-i reciprocă, teama, dubiile, neclaritatea, neliniștea, agitația minții, lipsa de comunicare și toate obișnuințele de reacție din trecut nu-s altceva decât semnale că se poate să fi omis sufletul în relațiile noastre trecute și avem nevoie să ne vindecăm. Numai iubirea poate menține o relație, căci ea are energia necesară pentru a depăși toate gardurile pe care lumea, viața, natura omenească și, mai ales, năbădăioasa structură mentală tind să le ridice în calea noastră. "

http://jurnalul.ro/editorial/iubirea-reciproca-669150.html?fb_action_ids=652036418209649&fb_action_types=og.likes#
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #10 : Marți, 17 Iunie 2014, 06:00 »
Cred ca si eu eram cam plangacioasa si negativista intr-o vreme.  :blush: Dar ce frumos e sa incepi sa vezi partea luminoasa, aspectele pozitive in orice te inconjoara. Nimic nu e doar alb sau negru. Nimeni nu e doar bun sau rau. Sunt oameni care orice ai face, raman agatati in nemultumire si pesimim. Constat ca am devenit talentata si ferma in a nu-i lasa sa ma influenteze sau sa intre prea aproape in spatiul meu relational. Ceea ce va recomand si voua. Nu poti schimba pe cineva, dar poti sa te schimbi pe tine. Si ai libertatea de a alege cu ce fel de atitudine sa privesti viata, cu ce oameni sa te inconjori.
http://www.e-dimineata.ro/cinci-semne-care-iti-atrag-atentia-ca-ai-de-a-face-cu-o-persoana-toxica/?fb_action_ids=292876984219294&fb_action_types=og.likes&fb_ref=above-post&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #11 : Vineri, 09 Ianuarie 2015, 08:18 »
Amendament 1: Sa-l cunosti pe celalalt si sa-l accepti cu bune si cu relelele pe care le poti...accepta :)
Amendament 2: Sa accepti defectele celuilalt si sa il ajuti sa creasca.
Amendament 3: Incepe prin a-ti cunoaste propriile defecte si orienteaza-ti efortul spre propria crestere.
|o Nu exista si calea usoara, in care lucrurile merg minunat de la sine?  :slap: :crazy2: :strambatura:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Karmen Rodika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 14:39 »
Sant de acord ca intr-o relatie trebuie sa existe incredere, neconditionare...cu siguranta dragoste, ingaduinta, etc... dar de ambele parti..altfel se transforma in luare de ostatici, ca sa nu mai vorbim ca poti sa devii dependent intr-un mod gresit de celalalt..iubirea aceea ideala este foarte rara, doua persoane care se completeaza sant greu dar nu imposibil de gasit,eu vorbesc din cunostinta de cauza...cunostinta a tot ce am afirmat... folosirea aforismelor nu ne fac sa intelegem si sa redam ceea ce intelegem mai bine decat cuvintele noastre, experientele noastre...sant oglinda a ceea ce au simtit cei ce le-au scris...eu cred ca iubire ideala exista, dar in mare proportie unul dintre cei doi iubeste mai mult, se sacrifica pentru celalalt,situatie care nu e total gresita,si care ajuta multe relatii sa dureze in timp...sa fiti iubiti.. :love:

Offline victorb

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 15:11 »
Increderea este un factor important in orice relatie. Daca nu aveti incredere relatia nu va supravietui.
Relatiile se deterioreaza atunci cand dispare increderea.
Fiti cinstiti unul cu celalalt.Cinstea este cea mai buna politica. O relatie este sanatoasa daca ambii parteneri sunt sinceri unul fata de celalalt. Fiind cinstit faceti persoana cealalata sa aibe incredere. Lipsa de onestitate poate fi daunatoare pentru orice relatie. Este adevarat ca aveti nevoie de timp pentru a construi increderea, dar nu merita sa va pierdeti increderea cu o singura greseala. Care este scopul unei relatii daca nu sunteti devotati sincer?
Nu mintiti niciodata.Fiind sincer este ca urcarea primului pas al scarii numit “incredere”. O minciuna este greu de descoperit, dar odata ce este aflata, relatia va avea de suferit. Spunandu-i sotului dumneavoastra ca va aflati intr-o intalnire cand de fapt sunteti intr-un bar cu prietenii, reprezinta tradarea increderii. Chiar si cea mai mica minciuna poate devasta o relatie.
Tineti-va de promisiuni.Daca i-ati dat cuvantul prietenei dumneavoastra ca va veti intalni la sfarsitul saptamanii tineti-va de cuvant. Daca i-ati promis sotului ca il insotiti la petrecerea unui amic, nu faceti pasul inapoi. Respectarea promisiunilor va face ca partenerul dumneavoastra sa creada in voi.
Aratati ca va pasa.Increderea se va accentua daca va pasa cu adevarat de cealalta persoana.Cat de des va planificati o intalnire romantica cu partenerul dumneavoastra? Grija poate fi expusa prin cuvinte, emotii si gesturi. Increderea este o emotie mai mare decat iubirea. In cazul in care increderea exista, dragostea va urma.
Fiti responsabili. Relatia este o dulce responsabilitate. Un partener de incredere este intotdeauna responsabil pentru comportamentul sau. Fiti responsabil de actiunile dumneavoastra. Daca relatia nu merge bine, este responsabilitatea dumneavoastra sa faceti ceva. Vorbiti unul cu celalalt si rezolvati problemele impreuna. Viata dumneavoastra romantica va fi minunata daca aveti incredere unul in celalalt. A fi responsabil este un aspect important al dezvoltarii increderii.
Cateva sfaturi pentru a va pastra relatia sanatoasa:
- fiti un bun ascultator. Ascultati atunci cand partenerul dumneavoastra vorbeste.
- evitati dezamagirea partenerului prin incalcarea promisiunilor.
- comunicarea este cheia. Discutati cu partenerul dumneavoastra despre asteptarile pe care le aveti.
- respecati-va. Respectul reciproc este necesar pentru a construi increderea intr-o relatie.
- evitati tradarea increderii, prin expunerea secretelor acestuia altcuiva.
- daca ati ranit sentimentele partenerului, mergeti si cereti-va scuze. Scuzele il vor face sa isi pastreze increderea.
- apreciati calitatile bune ale partenerului si faceti-i des complimente.
- impartasiti sentimentele, gandurile, visele si aspiratiile cu partenerul dumneavoastra.
- spuneti partenerului ce ati facut in timpul zilei. Vorbiti cu el/ea chiar daca este ceva nesemnificativ ca si in cazul in care ati primit un telefon de la un prieten vechi.
- evitati sa tineti secrete fata de partenerul dumneavoastra.
- invatati sa iertati si sa uitati. Iertarea are puterea sa repare cea mai delicata situatie.
- faceti ca actiunile sa se potriveasca cuvintelor dumneavoastra.
Alegeti partenerul ca fiind sufletul tau pereche doar daca aveti incredere in el/ea. Lasati iubita/iubitul sa stie cat de multa incredere aveti si cat de mult va pasa. Pastrati scanteia iubirii vie toata viata.

Sursa: http://calexa.ro/increderea-intr-o-relatie/

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Iubirea adevărată te lasă liber să fii tu
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 10 Ianuarie 2015, 16:23 »
Victorb, ma bucura prezenta si activitatea ta pe forum. Doar ca rugamintea este sa postezi doar texte originale. Genul acesta de platforme, la fel ca si site-urile sunt spatii publice si intra sub incidenta copyright-ului. Pe de o parte google sanctioneaza prezenta unui text preluat, pe de alta este posibil ca autorul articolului sa-l gaseasca copiat in alta parte. Eu ca admin sunt pasibil de...despagubiri. Am avut 3 astfel de situatii pana acum cand am fost contactat...

Este foarte importanta participarea la dezbateri sau si mai mult la dezvoltarea de noi subiecte, ceea ce face de exemplu Wonderland. Doar ca repet trebuie ca textele sa fie originale. Nu stiu pe facebook inca cum sta treaba, dar dupa ce o instanta a considerat contul ca spatiu public, este clar ca nici acolo nu mai este posibil sa se foloseasca copy/paste, chiar si in conditiile in care se fac modificari.

Multumesc de intelegere. Am pus sursa, asta mi-a dat softul de verificare text, dar urmeaza sa sterg in cateva zile, pana cand google isi trimite crawlerii... :)