Autor Subiect: Stiri, evenimente, informatii, barfe  (Citit de 681241 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2520 : Miercuri, 20 Februarie 2013, 12:56 »

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2521 : Vineri, 22 Februarie 2013, 14:09 »
Imagini INEDITE cu regele Carol al II-lea şi Regina Maria, în vizită la Cluj

Regele Carol II si Regina Maria la a 10 aniversare a Universitatii din Cluj 1930





Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2523 : Sâmbătă, 23 Februarie 2013, 13:36 »
Silviu, așa se confirmă înțelepciunea populară din vorba ”Nimic nou sub soare”. Doar nouă ni se pare că roata se inventează o dată cu noi, pentru noi.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2524 : Duminică, 24 Februarie 2013, 10:08 »
Pfff... heroina in anii'30 pe la noi?  :o


Despre Dragobete - "ziua in care se logodesc pasarile"
http://www.cooperativaurbana.ro/traditii-de-dragobete/

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2525 : Duminică, 24 Februarie 2013, 10:34 »
http://adevarul.ro/life-style/stil-de-viata/mintea-putut-schimba-romania-1_5128b04a00f5182b85940351/index.html
Mintea care ar fi putut schimba România
Invenţiile lui Justin Capră au ajuns până la oamenii de ştiinţă de la NASA încă din anii ’60, dar nimic nu-l clinteşte din ţara natală pe omul care a văzut maşinile eco cu mult înaintea trendului.
 

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2526 : Duminică, 24 Februarie 2013, 20:29 »
Experimentul psihologic care îţi explică de ce femeile se înţeleg de minune cu bărbaţii gay

Un experiment psihologic arată că atât femeile și bărbații homosexuali se înțeleg de minune pentru că nu se percep ca rivali în dragoste și fac echipă pentru a-și găsi parteneri.

silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2527 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 16:14 »
Cea mai bătrână femeie din lume, înscrisă în Cartea Recordurilor

O japoneză a devenit cea mai bătrână femeie din lume. Misao Okawa are 114 ani şi tocmai a fost înscrisă în Cartea Recordurilor Guiness. Femeia trăieşte la un azil iar titlul l-a primit cu doar o săptămână înainte de a împlini 115 ani.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

nickescool

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2529 : Vineri, 01 Martie 2013, 10:41 »



silviu

  • Vizitator
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2532 : Luni, 04 Martie 2013, 10:52 »
4 martie 1977: Un CUTREMUR devastator a lovit ROMÂNIA

A lovit ţara noastră pe 4 martie 1977, seara, la ora 21:22. A avut o magnitudine de 7,2 grade pe scara Richter. Conform statisticilor, seismul a provocat decesul unui număr de 1.570 de persoane, la care s-au adaugat 11.300 răniţi. La acea dată fatidică, “marele conducător”, Nicolae Ceauşescu, nu era în ţară…
 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7628
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2533 : Luni, 04 Martie 2013, 19:38 »

mie imi spui ! unul din evenimentele din viata mea pe care nu am sa le uit !!  :faint:
si chiar nu tineam musai sa-l "intalnesc" !!  oO

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Stiri, evenimente, informatii, barfe
« Răspuns #2534 : Marți, 05 Martie 2013, 01:24 »
Scrisoare trista, niciodata pierduta ...
Autorul, umoristul DAN MIHAESCU, recent incinerat dintre noi permisa-mi fie exprimarea, a lasat inainte de a pleca si o scrisoare de adio.... 

"SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE CARAGIALE

Stimate nene Iancule,
Ambetat de tristeţe şi turmentat de scumpiri bezmetice, îţi compun această misivă tristă şi de adio, că ce mă enervează când vine vorba despre opera matale, este gogoriţa că satira îşi păstrează actualitatea, că personajele seamănă leit cu cele din zilele noastre, poltroni,tembeli, pungaşi, mahalagii, hahalere, bagabonţi etc.

Să avem rezon, coane Iancule, tălică ai scris pentru copii, scenarii de desene animate. Eşti mărunt, neicuşorule!
Ia hai, să te cocoşez cu niscaiva exemple.
Matale ştii cât ar costa acum o masă la "Iunion"?
Şi câtă verzitură îi lipeşti pe frunte manelistului minune, care ţine acuma locul lui I.D. Ionesco? Şi să te văd eu dacă ai corajul să vii pe jos de la "Iunion" acasă, noaptea. Că te dezbracă lotrii cu ranga. Heavy metal!

Dacă ai vedea cine-i acuşica în fruntea bucatelor, te-ai închide la "Gambrinus" şi nu te-ai trezi din beţie decât să te închini.
Suntem o ţară penală, meştere!
De la prezidenţie la govern, toate mangafalele cu foncţii sunt în libertate condiţionată. Nu ştii cum şi cât se fură. Răcnesc gazetele de vuiesc Carpaţii! Şi toate oalele sparte le plăteşte poporul acesta de coate-goale, care nu mai visează castele în Spania. Visează căpşuni.
S-au înmulţit nesimţiţii şi proştii şi vorba matale: "Cu prostia te poţi lupta, dar ea întotdeauna învinge!"
Zicea Nae Ipingescu: "Să nu mai mânânce nimeni din sudoarea, bunioară, unuia ca mine sau ca dumneata şi să şază numai poporul la masă, că el e stăpân". Mai mult de jumătate din popor e în mare mizerie şi tot atâta ar vrea să-şi lase ţara. O să zici că le crapă obrazul aleşilor? Ei, aş!

Unde este Rică Venturiano cu al lui "Angel radios"? E timpul cocotelor. Ziţa, Veta, Joiţica, Didina sau Miţa Baston au fost sfintele-sfintelor. Paraşutele au acuşica golaveraj la televizor. Să vezi chestii deochiate, nene Iancule! S-a uitat şi Bubico al meu la o emisiune şi de atunci nu mai latră. Guiţă!

Domnul Goe e ticsit de droguri şi mamiţa vorbeşte la telefon, la linia fierbinte. Conul Leonida şi soaţa şi-au depus pensia la pubelă, de unde şi mănâncă, Tipătescu este Naşul mafiei judeţene, Dandanache face tocşouri de seară, jupân Dumitrache zis "Titircă Inimă-rea" e primar şi milostiveşte cu parcuri moca toate rubedeniile.

Se face Capitală până la matale la Ploieşti , numa' borduri şi mijlocul rămâne aşa cu gropi, cu mahalale fără apă şi canal, fără buleftrică.

Caţavencu combate la gazetă contra marilor corupţi, el fiind curat, deoarece până şi banii lui au fost spălaţi. Ghiţă Pristanda e finanţist acu', din negoţul cu maşini furate, alte fapte necurate ca şi şpăgi nenumărate. Până şi frizerul Nae Girimea se minunează câtă prostime s-a umplut de mătreaţă şi câţi politicieni de valută. O soţietate fără prinţipuri, morală şi cinste, care va sa zica.

Prezidentul vorbeşte romanes, la televizor, cu fraţii şi surorile lui, la care s-a dat dezlegare să belească Europa. Fericiţi că au un preşedinte care îi înţelege, fiind apropiat de ei ca nărav şi poftă de viaţă.

În ţară, băieţii deştepţi la matrapazlâcuri au strâns averi din care să se îndestuleze toate loazele lor, până la două mii paş'opt. Se fac mafioţi unii pe ăilalţi şi mă jur pe cursul valutar că au dreptate toţi. Dacă nici ei nu s-or şti între ei?...

Altminteri e "criză teribilă, monşer". Dacă ai cunoaşte Parlamentul de acum i-ai dedica "Năpasta", promisiunilor guvernului schiţa "1 aprilie", Justiţiei "Lanţul slăbiciunilor", vieţii noastre politice - "D-ale carnavalului", scrisoarea către FMI şi Consiliul Europei este "Scrisoarea pierdută", iar viitorul nostru poate fi asemuit cu "O noapte furtunoasă".
  Bravos naţiune!

Egzistă nişte unii care zice că suntem "Ţara lui Caragiale". Ei, aş! Moravurile de pe vremea matale erau parfum.
Şi atunci, eu cu cine votez? Aceasta-i întrebarea! Cică dă-i, Doamne, românului mintea de pe urmă şi pe urmă el votează la fel.

Într-un singur loc ai avut dreptate, nene Iancule. Atunci când ai zis că românul s-a învăţat să aibă din toate câte nimic.
În fruntea soţietăţii s-au aburcat mitocanii şi nu le poţi bate obrazul, întrucât (tot matale ne-ai învăţat) mitocanul se naşte jignit. Încolo, frică ne e că ne-am născut în România şi o că o să murim în Becalia!

Dar să fim optimişti, că dacă nu murim o să fie şi mai rău!"
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale