Arhiva > Arhiva

Spiritualitate

<< < (45/45)

iana:
Nu stiu daca sunt in topic..."Despre frumusetea timpului care trece" - interviu cu Dumitru Solomon

http://www.hotnews.ro/stiri-cultura-11992848-despre-frumusetea-timpului-care-trece-matematicianul-solomon-marcus.htm

meleia:
Am citit, superba descriere a timpului....din pacate nu o constientizam intotdeauna corect, alergam sa prindem timp, pierzand de fapt prezentul, clipa, transformand-o in trecut cu prea mare usurinta...apoi privim in urma si ne intrebam cum, cand...si iar alergam, apoi totul devine "prea tarziu" si tot asa.
Citesc acum o carte scrisa de un medic neurolog, Constantin Dulcan, "Mintea de dincolo". Autorul ne vorbeste despre trecerea noastra spiritual pe baza experientei si a studierii cazurilor de moarte clinica. O recomand celor care intuiesc faptul ca exista o trecere si o revenire in functie de stadiul la care am ajuns prin experientele dobandite si de ceea ce ar mai fi de invatat, cat si faptul ca suntem fiinte de lumina, energie dincolo de trupul fizic, fapt ce ridica intrebari si provoaca dintotdeauna "ciocniri" intre stiinta si asa zisa religie....

silviu:
111 ani de la naşterea lui Petre Ţuţea. "Am stat 13 ani în temniţă pentru un popor de idioţi"
Petre Ţuţea a fost un român anapoda. Comunist convins, „dumirit” la legionarism, pentru a muri în 1991 sub steagul galben al Partidului Naţional Liberal. Adulat în anii ’90, apoi dispreţuit pentru dogmatismul său de şuetă, azi e pretutindeni pe Facebook cu citatele sale celebre.

“Constantin Noica mi-a povestit că în inchisoare, la un interogatoriu care se prelungea peste măsură, anchetatorul a sfârşit prin a proclama răstit, cu titlu de avertisment: ŤAscultă, eu l-am anchetat şi pe Ţuţea!ť Era pentru el o dovadă de extremă competenţă, o încununare profesională de tipul doctoratului, o proba supremă. Călăul se legitima prin anvergura victimei”, nota, în 1990, Andrei Pleşu.

silviu:
Risipitorul Nichita. Poetul cheltuia lunar mii de lei pe alcool şi obiecte de artă
Mare risipitor, Nichita Stănescu a cheltuit în timpul vieţii o mică avere la întâlnirile cu prietenii, stropite din belşug cu alcool, sau pe obiecte de artă, de multe ori falsuri pe care le cumpăra din „delicateţe“ pentru amicii săi.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă