Autor Subiect: Comunicare  (Citit de 56732 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #45 : Luni, 20 August 2012, 12:25 »
super exemplu de comunicare eficienta: push the red button!

http://www.youtube.com/v/316AzLYfAzw%26autoplay%3d1%26rel%3d0

"Stay hungry, stay foolish"

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #46 : Luni, 20 August 2012, 12:34 »
Mda...io zic ca-i un mod reusit de a atrage atentia cu privire la ceva anume (a.k.a. advertising) si nicidecum comunicare.

Si nu, nu cred ca transmiterea unui mesaj cu o tinta specifica se cheama comunicare.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #47 : Luni, 20 August 2012, 14:01 »
Mda...io zic ca-i un mod reusit de a atrage atentia cu privire la ceva anume (a.k.a. advertising) si nicidecum comunicare.

Si nu, nu cred ca transmiterea unui mesaj cu o tinta specifica se cheama comunicare.

Advertising-ul face parte din ceea ce se numeste "MARKETING COMMUNICATION".  :)

PS daca pe mine nu ma crezi, vorbeste si cu Dl. Philip Kotler, pls! :)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #48 : Luni, 20 August 2012, 16:00 »
Mda...io zic ca-i un mod reusit de a atrage atentia cu privire la ceva anume (a.k.a. advertising) si nicidecum comunicare.

 ;D ... care exploateaza nevoia oamenilor de a rade. De a nu se plictisi... in a square where nothing happens.

Orice vine in intampinarea unei nevoi a celuilalt, este comunicare. Ca e utilizata in scopuri de marketing, campanie politica sau punerea pirostriilor, asta e cu totul altceva!

P.S. Am si eu "biblia" lui Philip Kotler - Managementul marketingului...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicare
« Răspuns #49 : Luni, 20 August 2012, 16:19 »
Am si eu o "comunicare" importanta. Asa o consider eu, cel putin, pentru ca o informatie mica si comportamentil care ii corespunde pot face diferenta intre viata si moarte.
Iata link la un set de e-brosuri pentru protectia in caz de cutremur. sunt mai multe, scrise la nivelul de intelegere al diferitelor grupe de varsta a copiilor. Dati-le copiilor vostri sa le citeasca si cititi-le si voi. E important. La cutremure exista un procent uimitor de accidentari si morti care ar fi putut fi evitate cunoscandu-se cele scrise in brosurile pe care vi le-am linkuit.
http://www.incd.ro/publicatii-editate/educatie-cutremur

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #50 : Luni, 20 August 2012, 16:29 »
Multumim. La noi la scoala a fost deja organizat un eveniment anul trecut de Ziua Pompierilor, cuprinzand un curs de o zi, o simulare de incendiu si aceste brosuri.  O0

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicare
« Răspuns #51 : Luni, 20 August 2012, 16:32 »
Multumim. La noi la scoala a fost deja organizat un eveniment anul trecut de Ziua Pompierilor, cuprinzand un curs de o zi, o simulare de incendiu si aceste brosuri.  O0

Foarte bine. Este important.  :)
La noi nu s-a facut nicio prezentare de acest gen. Se considera, probabil, in mod gresit, ca "ai nostri" sunt deja adulti...

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #52 : Luni, 20 August 2012, 17:10 »
;D ... care exploateaza nevoia oamenilor de a rade. De a nu se plictisi... in a square where nothing happens.

Orice vine in intampinarea unei nevoi a celuilalt, este comunicare. Ca e utilizata in scopuri de marketing, campanie politica sau punerea pirostriilor, asta e cu totul altceva!

P.S. Am si eu "biblia" lui Philip Kotler - Managementul marketingului...

exact, Caroline, ai receptionat corect mesajul meu!  :) (= feedback)

foarte schematic, procesul comunicarii se prezinta astfel:
SENDER – encoding – MESSAGE – decoding – RECEIVER

In ceea ce priveste MESAJUL, las la latitudinea voastra sa descoperiti multiplele lui forme, unele dintre ele mentionate de Caroline mai sus.
Un rol foarte important il joaca aici FEEDBACK-ul, care ne ajuta sa ne dam seama daca mesajul nostru a fost receptionat corect sau nu. 
Kotler mi-a fost si-mi este inca mentor! :)

"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #53 : Luni, 20 August 2012, 17:22 »
;D ... care exploateaza nevoia oamenilor de a rade. De a nu se plictisi... in a square where nothing happens.


as zice ca mai curand erau impietriti si speriati in momentul in care a inceput toata tevatura in piata unde nu se intampla nimic, intr-un orasel neinsemntat... se exploateza, da, contrastul foarte puternic, impactul pe care-l are o desfasurare de forte "ca-n filme" vs piata aceea dintr-un mic orasel.  impresia creata este foarte puternica si va fi o platforma si mai puternica de remembering in mintea celor care vizioneaza sau vor viziona clipul respectiv.  numele televiziunii le va ramane asociativ in minte. 
I hate advertising!  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #54 : Luni, 20 August 2012, 19:22 »
SENDER – encoding – MESSAGE – decoding – RECEIVER

Sau stimul - receptor - cod genetic / succesiune de proteine (neurohomon) - efector. Arcul reflex care sta la baza reflexelor din lumea vie a fost "modelul" care a stat la baza inventarii marketingului si calculatorului... adica a notiunii de comunicare. O explicatie exhaustiva, pertinenta si bogat exemplificata se gaseste in cartea lui Daniel Goleman - "Inteligenta emotionala".

P.S. Eu doar am observat ca martorii din clip zambeau la final.  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #55 : Luni, 20 August 2012, 22:30 »
Sau stimul - receptor - cod genetic / succesiune de proteine (neurohomon) - efector. Arcul reflex care sta la baza reflexelor din lumea vie a fost "modelul" care a stat la baza inventarii marketingului si calculatorului... adica a notiunii de comunicare. O explicatie exhaustiva, pertinenta si bogat exemplificata se gaseste in cartea lui Daniel Goleman - "Inteligenta emotionala".

P.S. Eu doar am observat ca martorii din clip zambeau la final.  :)

bravo pentru goleman, sis!  :) ar mai fi si "Inteligenta Sociala" tot a lui Daniel, apoi o alta carte edificatoare  pentru ceea ce inseamna comunicare (ca sa comunic bine cu ceilalti, trebuie sa comunic in primul rand bine cu mine) "Daca m-as asculta, m-as intelege" de Jacques Salome (Si je m'ecoutais, je m'entendrais", titlul in original. asa, ca aperitiv.   ;)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #56 : Luni, 20 August 2012, 22:36 »
Am si "Inteligenta sociala"... da' dupa ce am citit atatea ca sa invat cum sa comunici cand nu simtesti, am ajuns la concluzia ca tot mai bine e sa simtesti si sa vina de la sine.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #57 : Luni, 20 August 2012, 22:42 »
Am si "Inteligenta sociala"... da' dupa ce am citit atatea ca sa invat cum sa comunici cand nu simtesti, am ajuns la concluzia ca tot mai bine e sa simtesti si sa vina de la sine.

dear sis, I couldn't agree more! :) totusi ajuta si ele acolo, la un moment dat, ca un indreptar cel putin. ca nu putem lua totul ca litera de lege, asta este un fapt.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #58 : Luni, 20 August 2012, 22:52 »


P.S. Eu doar am observat ca martorii din clip zambeau la final.  :)

zambeau, asa este! cred si eu, dupa spaima pe care se presupune ca ar fi trait-o... in general, dupa ce trecem un hop mai dificil viata ni se pare mult mai frumoasa.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Comunicare
« Răspuns #59 : Luni, 20 August 2012, 23:08 »
bravo pentru goleman, sis!  :) ar mai fi si "Inteligenta Sociala" tot a lui Daniel, apoi o alta carte edificatoare  pentru ceea ce inseamna comunicare (ca sa comunic bine cu ceilalti, trebuie sa comunic in primul rand bine cu mine) "Daca m-as asculta, m-as intelege" de Jacques Salome (Si je m'ecoutais, je m'entendrais", titlul in original. asa, ca aperitiv.   ;)
daca mesajul ar fi fost scris de o femeie, nu m-ar fi mirat pentru ca, de regula, femeile sunt mai receptive cand e vorba de astfel de carti.
insa avand in vedere ca mesajul vine de la tine, apreciez ca meriti  :applause:
am fost placut surprinsa, recunosc  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!