Autor Subiect: Comunicare  (Citit de 56308 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #15 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 15:48 »
Sub forma de repros mi se spune "prea complicata", de catre altii, spuneam. Eu ma consider simpla. Apreciez nuanta ta, dar daca sunt complexa sau complicata... ramane sa ma defineasca cine o sa ma cunoasca intr-adevar si pentru care asta n-ar constitui un posibil repros, ci o calitate.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #16 : Joi, 01 Martie 2012, 15:46 »
La un moment dat, cand vad ca existenta mea presupune atatea paradigme, atatea conditionari si atata lupta, parca nu-mi vine sa mai fac nimic.

Excelent! Ai ajuns la concluzia ca nu faci nimic cu atata lupta. Atunci lupta sa faci ceva, cu nimic! :)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #17 : Joi, 01 Martie 2012, 20:26 »
Cu alte cuvinte... curaj, gaina, ca te tai!  ;D Fara lupta nu s-ar putea?  :-\

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Comunicare
« Răspuns #18 : Joi, 01 Martie 2012, 21:10 »
se poate si fara lupta, dar tot e nevoie de un pic de efort sa lasi "comoditatea" la o parte; altfel te indrepti catre un statut de hikikomori

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Comunicare
« Răspuns #19 : Joi, 01 Martie 2012, 21:13 »
ce spuneti voi aici?   ???   >:( 

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #20 : Joi, 01 Martie 2012, 23:42 »
Excelent! Ai ajuns la concluzia ca nu faci nimic cu atata lupta. Atunci lupta sa faci ceva, cu nimic! :)
Tocmai aici problema, n-am capatat nimic fara lupta. Asa ca lupta a devenit o parte  din mine. Si nu pot spune ca-s tocmai fericit (bine, esentiala pentru mine nu e neaparat fericirea ci echilibrul). Asa ca incerc sa scap de balast si sa intru in rezonanta cu lucrurile bune (si oamenii buni, bineinteles) din viata mea.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #21 : Vineri, 02 Martie 2012, 14:01 »
Partea care a devenit lupta - cu tot efortul depus pentru a intelege echilibrul - e fara sens daca nu se intelege fericirea. E atat de simplu si la-ndemana ...
Pai ce ...? Trandafirul cand emana parfumul, o face doar pentru cei "buni" sau pentru toti?
Luna, cand arunca cu lumina in noi, o face pentru unii mai intens?
Soarele, cand incalzeste, o face conditionat?

Si totusi ... balastul are rolul sau.  Daca ne gandim la un circuit, acesta poate fi ingrasamantul pentru viitorul rod a ceea ce ne dorim. :)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #22 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:07 »
Trandafirul cand emana parfumul, o face doar pentru cei "buni" sau pentru toti?

Florile NU emana parfum pentru nimeni. Florile pe care le polenizeaza vantul nu miros deloc. Cele care miros comunica astfel insectelor ca a venit timpul sa fie polenizate... contra unui pahar de nectar "la botul calului", serviciu  contra serviciu. Si faceau la fel si cu sute de mii de ani inainte de aparitia oamenilor, mai buni sau mai rai...  Valabil si pentru luna, si pentru soare...  >:D etc. Si cu asta revenim la topic.  :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #23 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:27 »
Si ca sa imi dau dreptate (ca un mascul egoist ce sunt ::)) tocmai renuntatea la cautarea fericirii (pe mine ma ucide cat de abstract e cuvantul asta!) si comunicarea (reala) cu cei de langa tine -altfel cum intri in rezonanta?- e calea spre echilibru, spre armonie.


Hai ca fac superfilosofie. :idiot2:

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #24 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:10 »
Nu cred ca e doar superfilozofie... eu ajung mai nou sa ma convign de asta in fiecare zi, la scoala, cu prietenii, cu familia etc. Cand n-am de lucru in weekend, non-comunicarea e foarte nefericita.  :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #25 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:24 »
 Te cred. Norocul meu ca eu nu am o problema cu asta (pot sta destul timp fara sa vorbesc cu nimeni. Sau, mai exact, fara sa ma destainui nimanui. M-am adaptat, in timp. Nu e ceva cu care sa ma laud, asa e, insa "norocul" meu e ca sunt si un pic mai antisocial din nascare :))

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Comunicare
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 10:51 »
Eu zic ca e mai greu cu comunicarea ... abia incepe lumea sa deschida ochii asupra ei .... marea majoritate a oamenilor gandesc una si comunica alta ca asa au fost educati sau sa se protejeze ... putini oameni spun chiar ce gandesc la modul brut si isi comunica nevoile, cerintele, sentimentele direct. Sa nu uitam ca am fost invatati : nu spune mama nimanui, sa nu se bucure de raul tau sau sa nu te pizmuiasca, lasa ca asta nu trebuie sa o stie nimeni numai tu si gandul tau si cate invataminte din astea am tot auzit mereu.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #27 : Luni, 05 Martie 2012, 16:22 »
Eu zic ca e mai greu cu comunicarea ... Sa nu uitam ca am fost invatati :

 Cum se impaca ceilalti cu ceea ce iti este dat tie nu este treaba ta, ci a lor ...
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #28 : Marți, 06 Martie 2012, 11:00 »
Corect. Insa si incapacitarea emotionala (mama, de unde oi fi scos-o pe asta?  :whistle:) duce la alterarea comunicarii.  Sau chiar la refuzul ei. Din proprie experienta invatat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #29 : Marți, 06 Martie 2012, 16:05 »
Corect. Sa trezim o emotie in ceilalti, oricare ar fi ea. In fata golului, sa cautam mereu un contact cu orice pret. Cand suntem iubiti sau admirati dar nu suntem crezuti, sa fim macar urati sau dispretuiti.  :angel:
nihil sine deo