Autor Subiect: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem  (Citit de 54430 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #30 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 11:26 »
o piatra care m-a lovit si pe mine atunci cand am pus aceste intrebari.
cum il vad eu? poate ieri as fi scris altceva dar acum ... vad adevarul doar in Univers si legile acestuia; masura in care pot face comunicarea imi releva cate un pic de adevar; mai cred ca aici ne pregatim sa "invatam sa mergem" spre adevarul absolut.

sa traim in adevar? este cumplit cand le cerem altora sa fie adevarati cand nici noi nu stim daca suntem ... sau cat suntem ...

steliana ai spus atat de multe cu atat de putine cuvinte; cat de incredibil isi modifica adevarul de azi forma si continutul fata de ziua de ieri,
cat de mult pretindem de la altii adevarul fara a avea imaginea a ce era, ce este sau ce va fi

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #31 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 11:50 »
eu cand spuneam "a trai in adevar", ma refeream la ceea ce a inteles Emi, la a trai tu insuti cat mai "in adevar", nu la a-l pretinde celorlalti (desi, atunci cand ai o anumita structura, doresti si sa ai in preajma oameni onesti).
si ma refeream la un "in adevar" care nu e numai "valoarea de adevar" a unui enunt, situatii etc (care se poate schimba, e drept) ci ca mod de a trai, in congruenta, adica sa spui si sa faci ceea ce simti si ce gandesti, nu una sa simti, alta sa spui, alta sa faci.
nimeni nu reuseste asta in fiecare moment, dar unii vor, pot, si reusesc in mai mare masura decat altii.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #32 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 12:00 »
frumos spus Mica...
intrebarea mea este: cum poti trai in Adevar intr-o lume  falsa? sau macar pe care o percepi ca fiind falsa?
si apoi, care Adevar conteaza? al meu sau al celor cu care relationez? cat relativism este totusi in Adevar...macar sa ni-l facem frumos! ;)
foarte greu, uneori, Tatiana  :)
fiecare cu adevarul sau. eu cred ca trebuie sa fim atenti la adevarul nostru interior, nefiind opaci la adevarul celorlalti. ne putem "ajusta" propriul adevar daca simtim ca altcineva are dreptate. Esential insa nu e cine are "dreptatea", ci daca fiecare dintre noi traieste in acord cu sinele sau, cu Dumnezeul sau (revin la ce spunea Maica Tereza: este intre tine si El - Dumnezeul "tau", din tine).
A trai asa, intr-o lume neasezata, presupune a accepta ca de multe ori vei iesi "in pierdere", in sens social si material, dar ca in termeni de echilibru si seninatate interioara vei fi mai "castigat". :)
Nu-mi place sa fac pe filozoafa, caci stiu atat de putine... doar va impartasesc din ce simt si gandesc eu. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #33 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 12:05 »
si mai inclin sa cred ceva... atunci cand esti mai "centrat", adica (cat mai) "congruent", forta ta, energia ta este mai puternica si sporeste sansele de a ti se indeplini dorintele autentice (care vin cu adevarat din tine) pe care te focalizezi.  :)
si cu aceasta minunata pansea, ma las de filosofie, pe ziua de azi.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #34 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 18:23 »
Pana ne mai vin noua idei, ia uite ce idei inedite au altii:

Dezvoltare personala… cu APA drept Ť trainer ť

“Numarul filmelor si cartilor aparute pe aceasta tema creste de la un an la altul. Singura concluzie pe care o pot trage este ca un numar din ce in ce mai mare de indivizi se trezesc si incep sa vorbeasca despre adevar. […] Eu cred ca noi trebuie sa recunoastem ce s-a intamplat in trecut, iar apoi sa ne detasam de acesta. Trebuie sa ne exprimam recunostinta fata de progresele stiintifice care ne permit sa ducem o viata mai confortabila, dar sa devenim mult mai preocupati de contiinta noastra.
In general, formula lui Einstein E=MC2 este interpretata astfel : energia este egala cu masa ori patratul vitezei luminii. Juan van Duc, un medic vietnamez care crede inteoria imunitatii mentale, mi-a explicat ca, in viziunea lui, C se refera la Constiinta, nu la viteza luminii. Intr-adevar constiinta noastra calatoreste la fel de rapid ca lumina. Daca inlocuim si masa cu numarul de oameni, obtinem o noua interpretare a celebrei formule : Energia = Numarul de oameni multiplicat cu patratul Constiintei. Eu cred ca ceea ce dorea sa spuna de fapt Einstein este : constiinta oamenilor poate crea energie. […] La inceputul secolului XX, cand aceasta formula a fost prezentata pentru prima data, lumea se afla la mijlocul epocii imperialiste, asa ca oamenii nu erau pregatiti pentru a afla ca tot ceea ce exista este produs de constiinta lor. […]
Recent, am mai descoperit ceva : constiinta noastra ar putea fi totuna cu ADN-ul. Eu cred ca stramosul nostru primordial este ceea ce numim Dumnezeu, ceea ce inseamna ca ADN-ul nostru contine informatii primite direct de la El.Toata lumea stie ca ADN are forma unei duble spirale, dar apa din ADN ar putea contine informatii primite direct de la Dumnezeu. Este ca si cum Dumnezeu ne-ar spune : V-am oferit o comoara de la bun inceput. Tot ceea ce trebuie sa faceti este sa deveniti constienti de ea. […] Asadar, ce putem face pentru a ne activa cele 97 de procente latente ale ADN-ului nostru ? Oare ar trebui sa studiem in permanenta, adunand cat mai multe informatii posibile ? Personal, nu cred acest lucru. Dimpotriva… eu cred ca unul dintre raspunsurile corecte este iubirea si recunostinta fata de apa. Cu cat i-am studiat mai mult misterele, cu atat mai determinat am fost sa imi incep propriile experimente si cercetari. Nu mi-am propus insa sa studiez apa numai pentru a acumula mai multa cunoastere. Am cercetat numai acele ipoteze care puteau sa imi raspunda la intrebarile care ma preocupau sau la aspectele vietii care ma intrigau. Prin repetarea acestui proces, intuitiile mele se rafineaza din ce in ce mai mult, iar iubirea si recunostinta pe care le simt se amplifica in permanenta. […] Cu cat m-am apropiat mai mult de apa, cu atat a crescut mai mult procentul meu de ADN activ : de la 3% la 3,1%, apoi la 3,2% si asa mai departe. […]
Activarea celui 97% ADN latent este singura modalitate de a ne reconecta cu Dumnezeu si de a ne redescoperi puterea ascunsa in subconstientul nostru. Acest lucru devine posibil daca studiem intelepciunea apei si daca traim in iubire si recunostinta. […]
Cele cinci principii ale apei :
1.   Cine actioneaza (in loc sa se lamenteze stagnand) ii determina si pe cei din jur sa actioneze ; asa procedeaza apa.
2.   Omul trebuie sa-si caute in permanenta calea si sa nu se opreasca niciodata ; asa procedeaza apa.
3.   Atunci cand se confrunta cu obstacole, omul isi multiplica puterile (se dezvolta) ; asa procedeaza apa.
4.   Omul pur ii purifica si pe cei care sunt contaminati ; asa procedeaza apa.
5.   Apa umple oceanul, se evapora si se transforma in nori sau ingheata la fel ca o oglinda, dar isi pastreaza sinele in toate aceste forme diferite.
Traiti-va viata urmand exemplul apei, spune filozoful chinez Lao Tzu. Eu cred ca daca am preda acest adevar tuturor copiilor din lume (intr-o forma simpla si usor de inteles), problemele omenirii s-ar rezolva. [...]
Scopul pe care mi-l propun este sa continui sa raspandesc invatatura despre activarea ADN-ului, caci atunci cand acest lucru se va intampla, ne vom intelege mai bine propriul viitor si vom sti cum sa actionam correct. Pe masura ce aceasta zi misterioasa se apropie, eu imi voi continua plin de recunostinta calatoriile mele ca misionar al apei. ť

Masaru Emoto – Mesaje de Apa si de la Univers. (Cartea se gaseste in librariile Diverta).
Cateva imagini :
Water, Consciousness & Intent: Dr. Masaru Emoto

Water: Top Secret Masaru Emoto

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #35 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 12:52 »
Mi-a placut ideea, ca memoria apei din pamantul natal duce la nostalgia tarii ,f.frumos spus in l.franceza ;La maladie du pays;, nostalgie pe care am simtit-o majoritatea celor plecati din tara, pt. un timp mai indelungat.Am remarcat influenta cuvantului INDIFERENTA asupra apei ,care este asemanatoare cu cuvantul ,sila .detest,ura.Probabil  de aceia ne doare asa de mult indiferenta celor dragi din jurul nostru.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #36 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 19:17 »
Pe mine ma intriga putin ideea... parca nu mi-as da voie sa cred 100% intr-o anumita teorie, oricat de originala ar fi, pana la urma se invecheste cand locul ei este luat de alta. Totusi... cred ca ideea in care as putea sa cred, de aici, este ca in loc sa visam sa ajungem pe Luna, ar trebui sa ne bazam mai mult pe lucruri devenite atat de banale incat toata lumea le considera un "dat" a priori si nu le mai da nicio importanta. Apa e doar una dintre ele. Nevoile noastre umane bazale ar fi un alt punct de vedere.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #37 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 19:33 »
Mie ideea mi-a placut , cu toate ca sunt departe de-a crede 100% in aceasta teorie sau in alta teorie.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #38 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:17 »
Mie mi-a placut ideea ca, daca vrei, poti sa faci mult bine doar cu un gand... chiar si apei. Daca la gand adaugi si vorba si fapta, posibilitatile devin nelimitate.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #39 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:22 »
Dupa cum a spus Arhimede: "Dati-mi un punct de sprijin si eu va fac parghia care sa rastoarne lumea"

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #40 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:48 »
Si facand cu un gand bine apei , ne facem si noua bine, stiind ca suntem 70% apa.

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #41 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:49 »
 :thumbup:

Bitek, tocmai m-ai ajutat sa trec la citatele din lectura de azi dimineata in domeniu.  ;) Uite un punct:

"Lucrurile din realitate se prezinta adeseori cu totul altfel atunci cand le studiezi conform cu adevarul, decat atunci cand le tratezi cu o prejudecata la indemana. Adevarul nu pare la indemana oamenilor numai din cauza ca, fiind sub influenta materialismului ultimelor secole, nu sunt obisnuiti sa lege lucrurile cu faptele Universului. Acest lucru este tot atat de putin posibil pe cat este de putin probabil sa explici entitatea umana integrala numai prin teorii biologice. Trebuie sa trecem dincolo de cele trei dimensiuni in alta dimensionalitate. Intelepciunea primordiala a inceput sa dispara cu aproximativ sase -  sapte secole inainte de calendarul crestin. Apoi s-a estompat complet, fiind inlocuita de filozofie, de la mijlocul secolului al XV-lea. Din aceasta cauza, vechii astronomi vorbesc de Pamant si Anipamant. Acum, bineinteles, vine materialismul modern si spune: Antipamantul? Nu vad nimic. Materialismul refuza orice nu are greutate sau nu poate fi vazut. Din ceea ce se nazuieste pe baza gandirii pe care o are in prezent omenirea nu va lua nastere niciodata o ordine sociala adevarata pe Pamant. Cand nu observam lumea, facem ceva foarte ciudat: nu gandim cu capul nostru. Stiinta spiritului il aduce pe om in situatia de a-si lua din nou in serios capul. Puterea occidentala, mai ales, vrea ca, indreptandu-se repede spre barbarie, sa scape de capetele oamenilor. Stiinta spiritului trebuie sa deranjeze acest somn si trebuie sa apeleze la omenire: Utilizati-va capetele!"

Rudolf Steiner, Dornach, 1920


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #42 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 21:15 »
E greu. Sa vezi lumea cu ochi de copil e tare greu. Dupa cum ai zis (sau Steiner a zis), sa incerci sa spargi barierele gandirii actuale, care-ti pune pe tava lumea sub forma de ness (tu doar sa adaugi apa  :))...cum crezi ca poti vedea dincolo de cortina - pe care stiinta  actuala (si chiar mai periculos! mediile de informare actuale, care nu fac decat sa ne "serveasca" cu realitati prefabricate) - spuneam de cortina care ne este trasa in fata ochilor,  cand noi incepem sa uitam ca exista ceva dincolo de acea cortina...

Caroline

  • Vizitator
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #43 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 21:21 »
Ca sa pun punctul pe i, pe mine cel mai tare ma doare ca invatamantul clasic ma obliga sa vand perdele prefabricate... Antropozofia lui Steiner a stat la baza pedagogiei Waldorf, care actualmente este una din cenusaresele educatiei (impreuna cu Montesori si altele) pentru ca nu da "performanta". Copii nu ajung, adica, suficient de dresati incat sa spuna orice pe dinafara ca pe tabla inmultirii fara sa calculeze si mai ales fara sa simta ce spun.  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Brainstorming - adica sa vedem ce idei avem
« Răspuns #44 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 22:01 »
Eu am un principiu (sau idee fixa, cum vrei sa zici  ;D). Nu-mi car frustrarile de la munca acasa. Pentru ca altfel as sari de pe fix probabil. Dat fiind faptul ca-mi vad casa ca pe un sanctuar, incerc sa tin departe de ea toate lucrurile, starile si faptele corozive. Si ma ajuta, sa stii. De fiecare data cand plec de acasa, sunt linistit  :).