Autor Subiect: Tabara de dezvoltare personala  (Citit de 26379 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Tabara de dezvoltare personala
« : Miercuri, 18 Ianuarie 2012, 12:00 »
Asa cum am mai scris, am vazut ca exista un interes pentru organizarea de astfel de tabere. Am sa transmit azi un newsletter pt a vedea cat de mare este interesul pentru aceasta actiune, cam cati ar dori sa participe. Acesta este primul pas.
Al doilea este cel referitor la traineri. Stiu ca sunt printre voi, mai multi pregatiti pt a putea pregati si sustine module. As dori sa stiu daca in prima faza exista disponibilitate de a face acest lucru free, avand asigurate insa cazarea, masa si transportul pana la locatie.
Apoi vedem de perioada, de destinatie si de locatie. Am sa va rog sa scrieti doar aici intentiile voastre de participare sau de a organiza si sustine partea de training. Imi este mai usor sa urmaresc totul aici, grupat.
Daca aveti materiale introductive, explicative, care sa familiarizeze userii cu ce inseamna dezvoltare personala, va rog sa o faceti. Am sa-l rog si pe Andy Szekely sa-mi dea permisiunea unor copy/paste-uri din ceea ce face el si de asemenea am sa-l invit pe forum sa posteze un material general.

Pt cei interesati de acest topic: am rugamintea sa urmariti aici tot ceea ce se scrie despre organizare, program etc. Nu intrebati inca de locatie, destinatie si perioada. Asa cum am mai precizat, trebuie sa pargurgem 2 pasi pana la concretizare. Nu o sa am informatii in plus decat cele ce se vor posta aici, deci pe Email nu va pot raspunde nimic in plus. Sunt si foarte - foarte presat de timp, am mult de lucru cu pregatirea taberelor apropiate si a celor internationale, de aceea nu ma pot intinde cu explicatii pe Email. Sper sa ma intelegeti.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #1 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 18:18 »
Prima pe lista....io sunt!!!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #2 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 18:27 »
Ce pot face eu pt sectiunea asta, e ca in cateva zile sa adun pe o lista tot ce am citit si tot ce am vazut filme de acest gen...si incerc sa te ajut cum pot...eventual mai discutam la Sibiel :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #3 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 22:11 »
Ma inscriu si eu la discutiile de la Sibiel! Sunt trainer autorizat - Formare IT, Formare formatori, Comunicare si limbi straine si Management de proiect (pe langa invatamant... sau mai bine-zis si in invatamant). Inca nu am un palmares foarte bogat. Pot sa initiez cu mare placere la entry level si vreau sa fiu cursant la profi level. Numai sa tune si sa ne-adune... Gigi.  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #4 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 06:57 »
Vad ca se contureaza partea traineri - formatori, mai ramane sa vedem si daca exista in SC persoane care sunt interesate de cunoastere personala.

Offline Paula Veselia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #5 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 09:31 »
Buna dimineata,
sunt nou venita in grupul vostru si ma bucur ca exista asa ceva  :) ;)
Felicitari pentru initiativa!
Legat de cursuri - sunt trainer autorizat, am formari in NLP, AT, sunt Coach ICF.....dincolo de acestea subiectele care imi plac cel mai mult sunt:
Legatura corp - minte - emotii  si
Conexiunea gand - emotii - Metamedicina
Cu alte cuvinte cum am putea sa ne pastram starea de sanatate, care este legatura bolilor cu emotiile din viata noastra, cum gestionam emotiile noastre si cum relationam cu cei din jur.
In functie de interesul participantilor se pot concepe si alte programe.
O zi minunata tuturor  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #6 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 09:48 »
Vad ca sunteti cativa foarte bine pregatiti in acest domeniu. Ce spuneti de deschiderea unei sectiuni mai ample in forum pentru aceasta activitate. Pe care sa o si moderati daca aveti aceasta disponibilitate. Ma refer la deschiderea de subiecte, de intretinerea acestora cu informatii si raspunsuri a celor interesati. Nu stiu, ai dreptate Caroline, spectrul este prea vast incat sa-l inghesuim si sa-l prezentam doar pe un subiect. Are nevoie cred de un subforum special. Tot acolo s-ar putea face schimburi de informatii intre voi cei deja inititati. Ce ziceti, Paula, Caroline, Balanta?

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #7 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 17:31 »
io da....cel putin mie mi se pare constructiv si de folos....eventual eu astept si pe fotoceva :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #8 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 20:54 »
Sunt interesata a participa la astfel de intalniri insa pana una-alta mi se pare mult mai potrivita initiativa de a descide un subforum unde cei interesati in dezvoltare personala sa discute/dezbata anumite subiecte care ii intereseaza. In functie de cum decurg discutiile pe acel subforum abia apoi sa se stabileasca o tabara, o tematica de dezbatut si potentiali doritori de a sustine aceste subiecte din cadrul tematicii alese/propuse.

De asemenea, este recomandabil a se aventura la a fi traineri persoanele care nu neaparat au o diploma de formator, formator de formator sau o calificare in cutare domeniu, ci mai degraba (daca avem printre noi) persoane care deja au cabinet deschis, care au clienti de ceva timp si care inregistreza rezultate pozitive in decurs de niste ani in acel domeniu de dezvoltare personala. Sper sa nu se intelegea gresit, dar o diploma/certificare/autorizare nu garanteaza ca poti oferi servicii potrivite individului care te solicita, insa experienta da! Atrag atentia asupra faptului ca lucrul cu emotiile, cu trairile, cu psihicul omului nu este o joaca si o slaba pregatire in domeniu sau o experienta insuficienta in domeniu poate crea perturbari individului care isi alege trainerul/coach-ul/psihologul/psihoterapeutul/etc nepotrivit.

Poate pt inceput ar fi utila deschiderea unui singur topic, eventual cu un poll pentru a vedea ce tip de subiect intereseaza pe mai multi. Dezvoltare personala e un subiect extrem de vast.

Sau...o alta idee: se pot deschide topcuri separate (pentru inceput 3-4) unde cine este initiatorul topicului poate initia un subiect pe o tema anume: NLP de exemplu: o mica introducere in NLP. Mica insemnad cateva randuri, urmate de doritorii care pun intrebari, care-si dau cu parerea. Mica insemnand NU ca etalezi ca stii, ci ca oferi gradual din ce stii celor ce sunt pregatiti sa afle, celor care doresc sa afle. Posturile lungi (eventual luate cu copy/paste) obosesc. Teoria exemplificata prin trairi de zi cu zi expuse in cuvinte simple, accesibile oricui, evitand termenii de specialitate usureaza munca cititorului.

Alt exemplu de topic: AT: ce este (restul, la fel ca mai sus).

Altul: coaching, etc

Si tot asa....in decurs de cateva luni se va observa daca avem printre noi persoane interesate de un subiect anume.
Topicurile fara discutii vor fi inchise cu posibilitate de redeschidere cand vor fi doritori de dezbateri.

Sau...pentru a nu bulversa si a nu incarca structura forumului, se poate deschide un singur topic (altul decat acesta - deci nu la sectiunea tabere curente) unde doritorii si pasionatii de dezvoltare personala sa poata discuta in voie (nu ca nu ar pute-o face si altfel, pentru ca acolo unde exista dorinta de cunoastere, exista si cai multe de a cunoaste, te a te dezvolta).

Eu in general merg pe principiul: ofer informatia atunci, acolo si cui O CERE, altfel informatia e oferita cand individul nu are ce face cu ea. Cand informatia este ceruta, ea este si pretuita si aplicata. Cand o oferi cand nu este ceruta, ori nu i se acorda atentie, ori deranjeaza, pentru ca individul nu este pregatit sa o inteleaga. Cand individul este pregatit sa o inteleaga, el o cauta, o cere si o intelege si o asimileaza intr-un final.

O alta idee care imi vine acum in minte, pentru ca  suntem sau facem parte dintr-un forum care se intituleaza Singles Camp: de ce credeti ca SUNTETI/SUNTEM (voi/noi, adica persoana care vorbeste la persoana I singular) siguri? Va place sa fiti asa? Va doriti sa nu mai fiti asa? Ce credeti ca ar putea fi schimbat in sensul acesta ca sa nu mai fiti singuri?  Evident, o astfel de discutie  presupune un grad foarte mare de deschidere, de dezvaluire personala, de expunere a trairilor personale, care de cele mai mute ori se doresc a fi ascunse pana si de noi insine. Evident, si aceasta e tot DOAR o propunere! Daca e dorita, cu siguranta se poate pune in aplicare!

In fine, astea sunt doar cateva idei care mi-au venit citind topicul!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #9 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:21 »
Parerea mea (da' nu te superi, Gigi, nu?  ;D ):
Mie mi se pare ca actualmente sunt putin cam amestecate lucrurile... Daca vrei doar sa comunici e super ok, dar daca te intereseaza practic ceva anume: un curs, un serviciu gen cine pe cine cunoaste sa-mi recomande, trebuie sa "sapi" ceva.  :D
Eu vad 3 teme mari (la care sa se subordoneze topicurile existente):
SC - Turism - aici intra doar acei membri care cauta exclusiv iesirile si care si-asa sunt mai mult sau mai putin inexistenti pe celelalte topicuri;
SC - Dezvoltare personala - la asta urmand sa mai dezvoltam
SC - Dezbateri online - unde e invers decat la prima
La partea de regulament si-asa nu exista posibilitatea Raspunde, asa ca nu e un forum, ci tine de informatii statice gen "Termeni si conditii" ca pe orice website. Asta ar fi parerea mea...
Daca initiezi 2, eu ma ofer... in limita comptetentelor mele si in timp. Pe de alta parte, mie cel putin, mi se par mai relevante intalnirile directe pentru dezvoltare personala decat topicurile online.

P.S. Ca sa-i raspund si Sarei, formator se devine nu printr-un examen, ci printr-un dosar numit portofoliu de cursuri... eu l-am obtinut dupa 3 ani si in jur de 1000 de oameni cursati... si tot ma consider "entry level"... asa ca nu numai ca nu am ce, dar nici daca as avea, nu as etala.  :)
Sunt de acord ca, altfel, o diploma nu inseamna nimic, fiindca am avut norocul sa ma traineri care in pregatirea lor n-au folosit nici macar o data copy-paste.
Insa - si mai important, cred eu - am cunoscut oameni, lucrand pe fundatii, care mi-au devenit mentori fara ca macar sa aiba intentia de a se autoriza vreodata ca si coach sau trainer. Doar prin exemplul personal...  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 07:51 »
Nu ma supar Caroline, orice ideea, orice sfat, orice observatie, poate doar sa ajute. Intradevar ma supara cand cineva care habar n-are depre ce este vorba aici, se apuca sa critice, fara sa ofere nici o solutie. Doar de dragul de a fi remarcat. Oricum atitudinea critica de dragul criticii nu am suportat-o niciodata, este distructiva, agasanta, nu are nici un efect bun. Ce ai oferit tu insa sunt sfat-uri, pe care le consider foarte bune.
Forumul asa cum am mai scris va suferi un proces de reasezare si simplificare a subforumurilor. Va fi adus intr-o forma comprimata, necesara asa cum ti-ai dat seama si tu. El a alunecat spre unul general, desi intentia mea initiala era de adresabilitate ca si problematica doar pentru single. Dar era firesc sa se intample asa, lumea vrea sa discute nu doar o tematica ingusta. Acum ca lucrurile sunt asezate si conturate din mai multe puncte de vedere, am realizat si ce trebuie sa fac aici.
Noua structurare va tine cont, in primul rand cui se adreseaza forumul si la ce trebuie el sa ajute SC. Pt a-mi intelege pasii urmatori in restructurare:
- trebuie sa ofere rapid si simplu informatie, oricine nou intrat sa se descurce usor in a cauta ceva
- forumul este nisat, nu unul general. participantii la forum sunt single, deci subiectele si dezbaterile trebuie sa se centreze pe probleme ce tin sau care deriva din acest statut
- consider si am observat ca cei single au o mai mare apetenta decat cei ce formeaza un cuplu, pt cariera si pt hobby-uri. Si pt ca suntem pe topic,  si discutam despre autocunoastere, dezvoltare personala, obiective etc, am observat, cel putin la Sibiel cand se tin astfel de cursuri ca cei single sunt preponderenti. S-ar putea sa existe un interes mai mare decat in cazul celor familisti pt acest gen de pregatire. Forumul va trebui sa tina cont si sa insiste pt dezbateri pt teme ce tin de cariera, dezv personala, hobby-uri.
- destul de multi single au copii. Au mai multe responsabilitati, au mult mai multe nevoi, iar participativitatea lor sociala are o anumita specificitate. O sa fie unul dintre obiectivele forumului, de a se putea dezbate, de a gasi solutii de socializare a uniparentalilor in SC. Asa cum scriam acum o luna, in prima vacanta scolara, am sa propun o prima tabara cu participarea celor cu copii, cu un program gandit special.
- avem nevoie de muzica, de pictura, de fotografie. De orice face placere. Topic-uri legate si impletite intre informatie si hobby despre acestea
- prezentarea celor care participa aici la forum
- necesitatea de a exista moderatori/subforum
Deci de aici am sa plec cu restructurarea forumului.
Si site-ul este in reconstructie, o sa aiba alta fata. Se lucreaza deja la asta.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 12:48 »
S-ar putea sa existe un interes mai mare decat in cazul celor familisti pt acest gen de pregatire.

E-adevarat ca singles-ii sunt mai discpusi sa-si acorde timp liber lor insile decat familistii, dar nu este o regula ca ei ar fi mai interesati de dezvoltare personala.
Am constatat ca depinde de OM - cat esti de open mind sau cat esti de dispus sa devii, fiindca inertia e muuult mai confortabila decat schimbarea. Din experienta mea, am constatat ca nu exista o corelatie statistica intre dorinta de a evolua si statutul de single sau familist, cu sau fara copii, nici de varsta sau studii... ci de natura intrinseca fiecaruia.

Cat despre taberele pentru copii, am derulat la scoala "Cursuri pentru parinti". La rugamintea parintilor, am aplicat si chestionare de personalitate si abilitati profesionale pentru copii, la dirigentie.
In afara faptului ca, precum orice profesor, imi trec prin mana sute de copii anual, eu am profitat si de situatia speciala in care ma aflu: un sfert din elevii mei sunt copiii fostilor mei colegi de scoala... asa ca ne permitem sa vorbim liber despre copii si sa ne sfatuim... ce vede profesorul, nu vede parintele, si invers.  ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 13:07 »
Pentru cei care doresc traineri celebri, Roger Dawson vine la Bucuresti:
http://rw.mailagent.ro/index.php?module=newsletterpreview&msgid=20120117144646edfcf83d6f6b2349fd10477242296b3b&utm_source=Newsletter__News-extreme_Training&utm_medium=gmail.com&utm_campaign=newsletter_37927

O firma de training pe care o recomand cu placere este, tot in Bucuresti:
http://www.traininguri.ro/
http://www.marian-rujoiu.ro/

Intr-o firma care se respecta, trainingurile sunt de doua tipuri: interne - pentru dezvoltare personala si coeziunea grupului, numite si team-building, si externe - cand firma doreste sa dezvolti ceva nou in folosul ei si aduce oameni specializati in traininguri externe. Recunosc, eu am facut doar traininguri interne... dar ar fi o idee sa invitam oameni precum Marian Rujoiu sau altii intr-o tabara SC!
Cine e dispus sa plateasca intre 100 si 300 EUR / weekend - 3 zile de formare - (peste pretul tabarei SC), mana sus!  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 14:02 »
Ideea acestor tabere, cel putin in prima faza este aceea mai mult a unui schimb de experienta, de module de inceput, nu de contactat si de platit traineri de top. Daca avem posibilitatea sa-i aducem ca invitati, mai mult pentru acomodare si mentoring, ok, daca insa e nevoie de a fi platiti la nivelul la care sunt cotati, atunci mai bine nu, cel putin in aceasta faza deocamdata.
Nu ne propunem aici sa lansam aici actiuni superdedicate, vreau sa imbinam partea de dezvoltare personala, cu fun, cu socializarea.
Sunt atatea firme in tara specializate pe acest segment, nu face sens sa ne gandim la acelasi lucru. Cine doreste o astfel de participare, la sesiuni pregatite de traineri de top, poate sa o faca in cadrul unor cursuri ale acestora, a unor work-shop-uri. Nu putem sa facem asa ceva si repet nu are sens. Noi trebuie sa gandim aici, asa cum am zis, sa organizam taberele cu cei care-si ofera o mana voluntara de ajutor in acest sens si ma bucur sa vad ca sunt 3 pana acum. Sa fie o mixtura de activitati, nu ceva foarte nisat. Mai revin, ca tot lucrez la ghidaje si parca nu le mai termin odata....

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 14:25 »
ok ca voluntariat....am pe lista de anul asta si voluntariat....e bun de orice tip... :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler