Autor Subiect: Vedeta zilei  (Citit de 18900 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Vedeta zilei
« : Sâmbătă, 01 Octombrie 2011, 09:46 »
Este un subiect de topic propus de Lucia, face parte dintr-o lista cu propuneri, pe care mi le-a trimis si pe care am sa le propun pe rand, pentru discutie.

Si pentru ca am deschis acest topic, sa nu o fac numai formal si sa scriu si eu. Vedeta zilei cred ca este NOKIA. Este cel mai puternic semnal de alarma pt cei care ar trebui sa guverneze tara, pentru cat de riscant este sa te bazezi exclusiv pe capital international. Cel mai sanatos, cel mai sigur si mai rational din punct de vedere social este sa dezvolti si sa incurajezi capitalul autohton. Doar ca la noi, in perioada de formare si polarizare a acestuia au intervenit birurile, legile anapoda, controalele "la comanda", au descurajat si i-au afectat dezvoltarea. Am inchis fabrici, am omorat CAP-urile, am vandut Petrom, CEC, Distributia de gaz, pe cei mici care se zbateau sa-si creasca afacerile i-am omorat si pt ce? Pt a deschide drum larg multinationalelor, super - mega - hiper - marketurilor. Nu contest rolul acestora, doamne fereste, dar ca in tara sa existe o normalitate si o siguranta trebuia sa existe un echilibru intre capitalul romanesc si cel strain. Asta determina si o anumita politica de salarizare. Asa totul este impus doar de straini. Daca se supara si se inteleg ca de maine meritam numai jumatate din salariu, jumatate de salariu ne da, fara sa putem face ceva. Unde te muti, ce faci daca nu exista alternative? Daca langa un gigant de dincolo erau si doua trei fabricute de-ale noastre, daca pe langa supermarketuri mai erau si cateva cornershop-uri de ale noastre, de-alea de cartier, aveai optiuni.
Priveam si analizam situatia de la Jucu si uita cum gandesc eu lucrurile. Acei 2200 de oameni care lucrau acolo la Jucu, nu au venit din somaj, majoritatea au plecat de la firme autohtone sau internationale mai mici. Afecatndu-le acelora in mod determinant prodiuctia si afacerea. Am un prieten care avea o fabrica de confectii intr-o zona cu forta de munca putina dar disponibila pt ca nu mai exista alt obiectiv unde sa poata lucra. Zece ani totul afost perfect, stabilitate, lumea multumita, totul ok. Pana a venit un international langa, mare producator intr-un domeniu adiacent, care in cateva luni i-a luat aproape toti angajatii, dandu-le cu un gram mai mult. Oamenii bucurosi si ca romanii mai putin obisnuiti cu fidelitatea, au parasit locul de unde-si luasera painea zece ani fara sa clipeasca si fara sa se uite in urma. Fabrica amicului meu si-a inchis portile din lipsa de personal si afacerea abandonata. Ar fi fost prea costisitor sa aduca oameni din alta zona. Dar ce se intampla daca peste noapte, asa cum a facut vedeta NOKIA, vine cineva si spune stop, ne mutam cu sandramaua in Asia ca este mai ieftin. Unde mai lucreaza cei 200 de oameni? De intors nu se mai intoarce, pt ca nu mai au unde, sa faca naveta, destul de dificil. Si cele ramane, in afara de plans in pumni ca nu au tinut de un servici unde nu extsta riscul relocarii? Sa plece sa lucreze pe plantatii, ca in perioada de colnizare a Americii.

Si revenind la Jucu: poate drama majora nu este a celor 2200 de oameni care de bine de rau primesc niste compensatii si au sansa de a-si gasi un loc de munca, problema cea mai mare este cea a firmelor de terti. Cei care faceau transportul oamenilor au cumparat si au investit in microbuze, in parc auto, cei care asigurau mancarea, au bagat bani in utilaje de catering si frigorifice, in vesela, in logistica. Ce fac acei oameni care au investit cu garantia unui parteneriat sigur si de lunga durata? Va spun eu: pierd tot. Dar tot. Nu sunt suficient de flexibili incat sa se reorieteze rapid, nu au decat foarte putine alternative, asa ca nu le ramene decat sa nu plateasca in continuare leasinguri, credite etc. Si lantul continua: ce sa faca bancile, firmele de leasing cu microbuze, linii de catering etc. Nimic, pai cine cumpara ceva acum? Si uite asa un lant intreg de probleme, o hora imensa a celor care au pierdut prin plecarea vedetei Nokia.
De asta zic ca este vedeta zilei. Trist, dar adevarat.

Este clar ca Nokia nu poate fi judeacat in nici un fel. Fiecare fiorma isi face politica pe care o analizeaza ca eficienta si care-i genereaza profit. Nu sunt firme sociale, asa cum erau multe la noi, la care prima doar interesul de a da de lucru la oameni. Pe ei actionaratul ii trage la raspundere pt fiecare banut si atunci trebuie sa judece doar cu mintea nu si cu inima. Iar unor nordfino-saxoni le este foarte usor sa o faca. Nu traiesc emotiile ca noi latinii, ca balcanicii, in general ca cei din sud.

Dar ca sa inchei mai vesel, ca doar suntem in week-end, nu-i asa? Propun ca vedeta zilei pt azi sa fie una mai potrivita pt starea de bucurie pe care ti-o da doua zile libere si mam gandit la Madalina, fata de 13 ani care a impresionat Italia cu vocea ei. Mai ales dupa concertul de acum cateva zile, in duet, cu celebra artista Olivia Newton-John. Bravo Madalina, macar cate un copil din acesta genial ce ne mai scoate capul in lume, noua romanilor!


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 01 Octombrie 2011, 12:05 »
Nokia - inca mai avem probleme de a atrage investitiile straine in Romania (asta e!  :o ) - de fapt cred ca cei de la Nokia erau deja hotarati sa se retraga - se pare ca fabricile lor din Asia asigura un profit mai mare (acolo forta de munca este si mai ieftina si mai pregatita) - s-a scris mult despre plecarea lor si inchiderea de la Cluj - oamenii au primit intradevar compensatii salariale si incurajari ca vor fi redirectionati spre a gasi alte locuri de munca - spre deosebire de guvern care a declarat ca o crestere a somajului cu 0,7 % in judetul Cluj (din cauza plecarii Nokia) nu este o asa mare problema.   ???
 mi-a placut ca la un moment dat tot citind despre Nokia am gasit comentariul unui cititor - " Da' ce credeati ca veti iesi la pensie de acolo?"  8)
cat despre celelelate firme legate de fabrica Nokia in Romania - vorba romanului - cui ii pasa? - guvernului in nici un caz


acum - vedeta zilei - Madalina Lefter - o voce cat se poate de frumoasa
Madalina canta de foarte multi ani ( bine,  avand in vedere ca are doar 13 ani nu sunt chiar asa multi  :D ) - ce vreau sa zic este ca aceasta nu e prima ei colaborare - are un sir intreg de distinctii si colaborari cu mai multi artisti cunoscuti international
despre  toate acestea gasiti in articolul urmator - chiar si fragmentul in care canta in spectacol alaturi de Olivia Newton John
Madalina - fetita care a cucerit Italia
cititi si lista distinctiilor pe care le-a obtinut pana acum- este intradevar impresionant pentru un copil (eu la varsta ei ma mai jucam pe strada din cartier cu alti copii) - toate acele trofee inseamna ore de munca si studiu - copilaria ei s-a transformat de fapt  intro competitie pentru excelenta

silviu

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 01 Octombrie 2011, 22:16 »
Citat din: admin
Pana a venit un international langa, mare producator intr-un domeniu adiacent, care in cateva luni i-a luat aproape toti angajatii, dandu-le cu un gram mai mult.
doar un gram? am un vecin care lucreaza intr-o fabrica de confectii (e un fel de sef, mana dreapta a patronului, genul de om care ciupeste haina patronului si-i zice: vai! aici era s-aveti o scama :() si mereu imi lauda bunatatea si marinimia patronului: dom'le, femeile alea care lucreaza la el primesc 900 de lei si bonuri de masa...pai cum sa nu le convina, dom'le? ???
 in 1980, un muncitor necalificat avea un salariu de 1480 de lei. dupa 30 de ani, salariul minim e undeva pe la 740 de lei >:( iar vecinului meu i se pare ca e nemaipomenit de bine sa primesti 900 de lei pe luna.
Citat din: admin
Oamenii bucurosi si ca romanii mai putin obisnuiti cu fidelitatea, au parasit locul de unde-si luasera painea zece ani fara sa clipeasca si fara sa se uite in urma
pe vremuri se platea un spor de fidelitate.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #3 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 08:36 »
  Adaug la cele scrise mai sus de Gigi, Gabi si Silviu, cîteva rânduri... Mi se pare ca actualmente ce se intampla cu Nokia si nu numai, este inca o etapa  de deconstruire, de reasezare a lucrurilor din punct de vedere democratic.. In ultima perioada de timp se defriseaza valorile româneşti, se mimează democraţia.
  Imi pare rău de ce se intampla cu Nokia, imi pare rău ca voi vedea zilnic, in metrou, in autobuze oameni necăjiţi.
  In piata voi vedea si mai multi oameni care vor cumpara putini cartofi (cei mai ieftini) si la zile de sarbatoare, cate un strugure ori o banana.
  Constat zi de zi, că ceea ce se intâmplă in România, fost grânar al Europei, este descurajant. De aceea, din 10 tineri, 9 pleaca sa munceasca in strainatate. Si intreb si eu, oare tot perioada de comunism o fi de vină?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #4 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 08:57 »
Daca se supara si se inteleg ca de maine meritam numai jumatate din salariu, jumatate de salariu ne da, fara sa putem face ceva. Unde te muti, ce faci daca nu exista alternative?
   Multi dintre colegii mei de serviciu au venit din Piatra Neamt, Iasi, Pitesti, Craiova, Constanta, Drobeta Turnu Severin, deoarece nu am gasit locuri de munca in orasele respective. Nu puteau astepta, cumninti, la infinit, crearea unor noi locuri de munca. Asadar, îi astept si pe cei de Cluj sa îngroaşe randurile bucurestenilor. Putere de muncă să fie, nu-i aşa?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #5 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 09:10 »
  Referitor la Madalina Lefter pot spune ca este un geniu, un autentic talent. Sa avem mare grija sa nu il pierdem, sa invatam cum sa pastram oamenii de aur langa noi. Studiile muzicale, premiile si distinctiile primite de Madalina sunt impresionante. Madalina are o voce de aur si ne-a reprezentat dumnezeiesţe la Eurovizion Junior. Felicitări din toata inima, Mădălinei!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #6 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 09:29 »
In confectii si marochinarie, salariile sunt foarte mici, asta pt ca presiunea preturilor din Asia, determina producatorii nostri sa lucreze la niste tarife care abia - abia acopera costurile. Cu siguranta, in Romania,  nu exista nici o perspectiva de a lucra in acel domeniu ca muncitor cu un salar decent si apropiat necesitatilor financiare. Asia se tehnologizeaza tot mai mult si in conditiile unei maini de lucru foarte ieftine, atrage tot mai multi comercianti vestici in acea directie. Asa ca presiunea creste si sansa unor salarii mai mari este aproape nula. Cunosc de aproape problemele cu care se confrunta fabricutele noastre, am cativa prieteni implicati direct. Si mi-au aratat in cateva randuri pe ce marje minime se joaca. Un pic de neatentie si gata, esti pe pierdere. Si nu doar concurenta ii afecteaza ci si fluctuatia fortei de munca. In 2007 - 2008, ajunsesera la 3/1, deci intr-un an pe un post se perindau 3 muncitori. La o fabrica de incaltaminte, imi povestea alt amic, director acolo, ca s-a trezit dupa pauza cu un atelier intreg plecat definitiv. Se rugasera sa plece pana in piata, si-au luat tiptil hainele, au iesit din incinta si gata, nu s-au mai intors. Pentru fabrica, pierderi imense. Indiferent cat erau salariile si cum se lucra, consider ca nu exista nici o scuza pt un astfel de gest si comportament. Nu poti sa lasi totul balta si sa pleci pur si simplu. Si ca o paranteza, in fabrica aceea chiar sunt conditii foarte bune, salarii peste media din confectii, italianul, un batranel simpatic si deschis, le-a facut o cantina in incinta unde se mananca foarte bine si pe gratis, le organizeaza tot felul de petreceri, se comporta foarte bine cu oamenii.

Fidelitatea nu se plateste, se castiga prin anumite parghii motivationale. Aici avem probleme si de o parte si de alta. Angajatorul nu intelege cat de important este acest amanunt sau nu are toate parghiile sa o determine, iar angajatul chiar daca vede ca i se ofera tot ce trebuie pt a fi multumit, tradeaza fara sa clipeasca, daca are senzatia ca alta parte i se ofera ceva in plus. La noi nu exista nici cultura, nici educatia stabilitatii intr-o companie. Pai daca sunt undeva si vad ca mi-e bine, ca lucrez intr-un colectiv ok, iau un salar care ma multumeste, am un sef care se comporta ok, vad ca sunt respectat, de ce trebuie sa plec in alta parte, luand-o de la capat, fara sa stiu ce ma asteapta, fara sa fiu sigur ca promisiunea facuta se va si concretiza? Eu ma refer aici la muncitori, doar la cei direct productivi. La cei cu studii superioare si medii situatia este un pic alta. Daca vrei sa faci cariera, daca urmaresti sa te profesionalizezi, sa nu te plafonezi, atunci daca vezi ca locul unde lucrezi nu-ti ofera sanse pt ceea ce-ti doresti, atunci trebuie sa alegi plecarea. In conditiile in care evident ai o alternativa. Nu hai ca plec si gasesc eu ceva. Mai ales azi.

Silviu, aminteai de salariile indecente de azi, in comparatie cu ceea ce se castiga pe timpul lui Nicu. Nu se pot face comparatii intre doua perioade atat de diferite ca relatii de munca, conjunctura etc Noi rezistam atunci cu industria noastra nu pt ca am fi fost mai destepti decat azi, am fi muncit mai mult sau organizarea noastra dadea eficenta. Nici vorba, munceam cu mult mai putin, mai dezorganizat, de eficienta nici vorba. Exista un amanunt foarte important: aveam energie si gaz foarte ieftine. Iti dau exemplul Mediasului care avand gazul acolo si-a dezvoltat o industrie energifaga: avea fabrica de geamuri, de produse din cristal, de suruburi de mari dimensiuni prelucrate prin forjare si as mai putea continua. Ce s-a intamplat cand gazul a ajuns la valoarea medie europeana? Toate au falimentat, fara nici cea mai mica sansa de a produce la un pret competitiv. Discutam chiar aseara cu cineva de la o fabrica de caramida, unde datorita tarifului gazului metan in crestere, s-a ajuns sa se produca la un pret de cost mai mare decat cel de de vanzare. Faliment sigur. Intelesese pt ca lucra la varf si isi cauta deja de lucru.

Asa reuseam atunci: aveam curent ieftin, gaz ieftin, aveam la dispozitie o piata neconcurentiala (din Polonia pana in Rusia), aveam deschise cateva usi in Asia Mica si Centrala, in Africa de Nord si uite asa rezistam. Acum facem parte dintr-o mare piata, unde materia prima , energia este la acelasi nivel ca si la ei. Deci imposibil de a mai putea profita, ca atunci,  de diferenta. Ca eficienta atunci eram dezastru, eram intr-un hal de organizare incat acum ar fi imposibil sa putem acoperi asa ceva. Imi aduc aminte cand am intrat prima oara intr-un atelier de proiectare, am fost consternat sa vad un birou imens, cu vreo 40 de persoane, din care efectiv lucrau 8 ingineri si 5 fete trageau in tus. Restul erau pontatorii nostri, normatorii nostri, sercretara si secretara secretarei, evident ca aveam si un sef, apoi erau unii care daca-i intrebai cu ce se ocupa n-ar fi putut sa-ti spuna nici ei, nici seful. Cam asa se lucra atunci. Paradoxul era intradevar ca ne luam banii, nici noi nu intelegeam cum, dar important era ca plecam acasa cu banuti cu care ne permiteam fara probleme, sa platim rata la CAR, curent, gaz, ne ramanea si de mancare. Nu existau insa tentatiiile de azi. De multe orin mi-am pus intrebarea ce s-ar fi intamplat daca perioada Ceausescu ar fi fost intre 1990 - 2000, am fi putut in conditiile perfoirmantelor de afara, sa traim la fel cum am facut-o in anii 70 - 80? Am fi putut primi salarariile pe care le aveam atunci? Si inclin sa zic ca nici o sansa. Caderea CAER-ului, intrarea in aceasta era a calculatorului, in care Ceausescu nu investea la modul convins si de perspectiva (desi in intreprinderi incepuse timid sa se faca salarizari, anumite programe tehnice de proiectare, aparuse si COBOL-ul, care ajuta pe cei din zona contabilitatiii), situatia incordata din pietele nostre traditionale, nu ne-ar mai fi permis sa exportam la modul in care o faceam. Aveam independenta energetica si asta insemna mult, dar nu stiu daca ne mai puteam permite sa o producem atat de ieftin cum o faceam atunci. Si daca Ceausescu nu s-ar fi indreptat cu aceste produse si la export, vaduvind astfel industria de ce avea nevoie in primul rand.

As continua pe acest subiect, sunt atat de multe lucruri de scris si de dezbatut, dar vreau sa ies un picdin casa, sa ma plimb un pic. Ieri am taiat orasul in doua, oprindu-ma in cateva locuri care-mi plac mult. Am intrat si la Muzeul de Stiintelor Naturii, megeam acolo pe vremea cand era fiul meu mic, incercand sa-i explic si sa-i arat cate ceva despre natura. Am intrat si nu-mi venea sa cred: nu tu colectiile de fluturi, de insecte, nu mai erau vitinele cu roci, un etaj este acum inchis. Doar cateva vitrine, cu pasari si animale impaiate, 5 fluturi si 3 lacuste, 10 scoici si 2 raci. Cu un bilet de intrare de 8 lei. O adevarata bataie de joc. L-am intrebat pe omul de la intrare unde sunt exponatele, ce s-a intamplat cu ele si mi-a raspuns ca sunt pastrate si scoase din cand in cand. Acum o sectie era golita si in locul ei, o intreaga expozitie de flacoane, cutii si produse din catina....Interesant poate pt cine are o tangenta cu farmacia, sau are curiozitatea de a afla cate ceva despre efectele acestei plante, dar sa desfiintezi o sectie intr-un muzeu, pt asa ceva, mi se pare de-a dreptul imbecil.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #7 : Luni, 03 Octombrie 2011, 09:29 »
Am sa continuu un pic pe tema de vedeta zilei - muzeul!  :)

In mod cert vedeta muzeelor din Bucuresti in aceasta perioada este muzeul Antipa. De curand renovat este vizitat in special in zilele de week-end de o gramada de parinti care isi aduc copii sau de profesorii care scot cate o clasa intreaga la plimbare.
Muzeul este structurat pe trei nivele ( demisol, parter si etaj) - fiecare segment avand un domeniu specific prezentate pe ecosisteme.


Exponatele sunt prezentate in majoritate in diorame care au langa o tableta ( screen touch  ;D ) unde poti afla informatii despre specimenele expuse. Foarte distractiv - toti copii gramada pe ele.  ;D



La un moment dat este realizata si o mica pestera - ce mi s-a parut deosebit este ca la realizarea ei s-au folosit materiale ce dau impresia de umed - atat peretii cat si podeaua - chiar este realizata atmosfera dintro pestera adevarata.

Fata de vechiul muzeu au ramas cateva exponate - in general scheletele.
Iar exponatele care alta data erau pastrate in borcane cu formol acum sunt prezentate in recipente moderne.
Multe dintre colectii sunt donate sau aduse din alte locuri.
 

 

La intrare si in unele puncte ale muzeului sunt panouri  unde poti face teste de cunostiinte - la cel de nivel mediu m-am descurcat bine dar la cel de avansati mi-a spus ca am studiat destul de bine stintele naturii dar e de recomandat sa mai aprofundez. ;D
Ca impresie este placut si modern - ne-a facut sa uitam cum trece timpul si nici nu ne-am dat seama cum au trecut 2 ore si jumatate... si prin unele sectoare am trecut chiar in viteza.
A fost o vizita placuta!  :)

silviu

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #8 : Luni, 03 Octombrie 2011, 16:10 »
nu ti-a fost teama ca te papa dinozaurul? ???

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #9 : Luni, 03 Octombrie 2011, 18:30 »
m-a aparat bogdan  ;D  8) 

faza naspa a fost cand am ajuns intro zona cu podeaua din sticla astfel incat puteai sa vezi oase de dinozaur si alte "ciudatenii" prin podea - aiurea era ca sticla  aluneca de mama focului - patinaj curat - cred ca pana la urma vor trebui sa o inlocuiasca (precum gazonul de la National Arena  ??? ) sau sa ii faca ceva ca e ciudat rau  8)

PS - tu de ce n-ai venit?

silviu

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #10 : Luni, 03 Octombrie 2011, 19:15 »
aiurea era ca sticla  aluneca de mama focului - patinaj curat
ai facut un shpagat? :D
Citat din: almi_gabi
PS - tu de ce n-ai venit?
daca ma opreau acolo si ma bagau langa o brontozauritza? ???

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #11 : Luni, 03 Octombrie 2011, 19:25 »
"Am sa continuu un pic pe tema de vedeta zilei - muzeul!  :) "

In mod cert vedeta muzeelor din Bucuresti in aceasta perioada este muzeul Antipa. De curand renovat este vizitat in special in zilele de week-end de o gramada de parinti care isi aduc copii sau de profesorii care scot cate o clasa intreaga la plimbare.


 :) Gabi, ma bucur nespus că ai vizitat Muzeul Antipa. Voi merge si eu cat de curand!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #12 : Luni, 03 Octombrie 2011, 20:29 »

julia

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #13 : Luni, 03 Octombrie 2011, 22:56 »
ce titlu... nici daca ma chinui nu inteleg la ce se refera...
poate stirea zilei sau mai bine chestiunea zilei, cum facea florin calinescu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #14 : Marți, 04 Octombrie 2011, 07:57 »
Vedeta zilei de azi ar putea fi o tanara cu sindrom Down, care a cucerit titlul de miss la o scoala in America. Cititind stirea mi-am adus aminte cat de mult m-a impresionat la Ljubljana un spectacol de strada, de dans modern, a unei trupe de tineri cu acest sindrom. Am fost emotionat, dar si admirativ in acelasi timp, cum au stiut sa treaca peste problemele lor si sa apara in fata publicului, cum cineva i-a sprijinit, invatat si le-a dat curaj.
Fata asta la fel, demonstreaza ca inhibitiile si temerile sunt niste lucruri peste care trebuie sa inveti sa treci. Cu ajutorul celor din jur, dar in special cu ajutorul tau. Increderea in tine are un rol extrem de important. Dar nu cand e dus pana la exagerare, la mandrie si la orgolii derivate. Bravo acestei fete! Stirea se afla pe Relitatea Net. Se poate citi urmarind link-ul:
http://www.realitatea.net/povestea-emotionanta-a-tinerei-cu-sindromul-down-aleasa-miss-video_875962.html