Autor Subiect: Increderea  (Citit de 40817 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #45 : Joi, 15 Decembrie 2011, 08:49 »
increderea?
valoare sau virtute? ;)
nihil sine deo

Magdalena_

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #46 : Joi, 15 Decembrie 2011, 09:07 »
ar trebui sa separati puin lucrurile......increderea in propria persoana, sau increderea in ceilalti?
si aici as avea o observate de facut!
se pare ca atunci cand ai incredere in ceilalti, poti fi considerat foarte usor ca usor naiv.......sau mai mult dupa parerea ,,unora''
Treaba asta cu increderea poate fi usor confundata
Sa aveti spor!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #47 : Joi, 15 Decembrie 2011, 09:18 »
din ce in ce mai putini oameni stiu ce reprezinta increderea si se asteapta ca altii sa aiba incredere in ei dar fafa a oferii sau fara a se gandi daca merita increderea altor persoane. Din pacate.  :(

din pacate (in cazul meu) ... desi am simtul "mirosului" foarte dezvoltat, acord incredere si celor care miros a neincredere de la o posta. las loc si naivitatii si usoarei prostii pana la un punct limita. asa, este foarte usor sa-mi verific increderea in increderea mea.
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #48 : Joi, 15 Decembrie 2011, 09:29 »
"legile care nu pot fi modificate si/sau completate" functioneaza raportat la individ
nihil sine deo

Magdalena_

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #49 : Joi, 15 Decembrie 2011, 17:18 »
" legile" pot fi modificate prin " ordonanta de urgenta " sau "ordin".

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Increderea
« Răspuns #50 : Vineri, 16 Decembrie 2011, 21:21 »
dar problema este  de asa natura ca si daca sunt modificate si daca nu ele tot lasa o mica usa de care profita cineva sau poate interpreta cineva cum ii este pe plac  ;)
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Increderea
« Răspuns #51 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 18:11 »
" legile" pot fi modificate prin " ordonanta de urgenta " sau "ordin".

sa inteleg ca cine face asta isi asuma si raspunderea, desi in cazul legilor despre care vorbesc articolele si si normele de aplicare ne apartin
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #52 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 21:58 »
Gardurile (sau legile) sunt pentru catei... dulaii sar pe deasupra.  8)

julia

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #53 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:19 »
am observat ca e foarte greu sa mai acorzi incredere dupa ce a fost tradata. nu tine numai de "tradator" care trebuie sa dovedeasca ca s-a schimbat, cred ca tine si de cel tradat sa lucreze cu el in a se arata din nou disponibil. daca vrea si daca merita.

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #54 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 02:31 »
Cel mai nasol moment dupa... este ca nu mai poti sa acorzi credit nici macar persoanelor care poate ar merita-o chiar mai mult decat celalalt! Cel putin o perioada. Se numeste teama de esec. E atunci cand te trezesti gandind "Da, face exact ca si el" sau "Asa am patit si atunci." Mie mi s-a intamplat, inconstient... cu toate eforturile mele constiente de a nu cadea in asemenea capcana... Dupa ce am devenit constienta de ce fac, am reusit sa ma abtin de la a mai gandi asa... si am constatat ca o simpla coincidenta de situatii sau de reactii nu inseamna aproape niciodata aceleasi consecinte, ba chiar unele pozitive!

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Increderea
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 20:50 »
Cel mai nasol moment dupa... este ca nu mai poti sa acorzi credit nici macar persoanelor care poate ar merita-o chiar mai mult decat celalalt! Cel putin o perioada. Se numeste teama de esec.

...sau proiectie.
Proiectez pe un altul (nevinovat sa zicem) ceea ce m-a afectat pe mine intr-o alta relatie.
Ceea ce nu am incheiat intr-o relatie anterioara, reiau sub o forma sau alta intr-o relatie prezenta/viitoare.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Increderea
« Răspuns #56 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 17:33 »
increderea si respectul merg impreuna - increderea sta la baza relatiilor noastre - lucrul in echipa nu se poate realiza fara a acorda incredere celorlalti, ne dorim sa avem in momentele de cumpana pe cineva in care se avem incredere - fie ca este un apropiat, un prieten, un cunoscut -si e mai rau sa nu ai incredere in cei apropiati decat sa fii  inselat de ei

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Increderea
« Răspuns #57 : Luni, 09 Ianuarie 2012, 13:22 »
(...) e mai rau sa nu ai incredere in cei apropiati decat sa fii  inselat de ei

Pai...n-ai incredere (indiferent in cine) tocmai ca te-a inselat sau ti-a inselat asteptarile. Adica mai corect spus: ti-ai facut iluzii despre persoana/evenimentul/locul respectiv.
Nu ne inseala nimeni, noi suntem cei care ne lasam inselati (de aparentele care de cele mai multe ori vorbesc in clar)...
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #58 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 18:32 »
Nu ne inseala nimeni, noi suntem cei care ne lasam inselati (de aparentele care de cele mai multe ori vorbesc in clar)...

Corect! Atunci cand, in loc sa ascultam de al saselea simt, ascultam de... ceea ce si-ar dori sa auda urechile noastre. Si unii tare bine se mai pricep sa ne "ghiceasca"...  ^-^

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Increderea
« Răspuns #59 : Joi, 02 Februarie 2012, 11:30 »
Corect! Atunci cand, in loc sa ascultam de al saselea simt, ascultam de... ceea ce si-ar dori sa auda urechile noastre. Si unii tare bine se mai pricep sa ne "ghiceasca"...  ^-^

am reusit sa depasesc stadiul asta, am observat ca atunci cand nu-mi ascult "al saselea simt" cum ii spui tu, o patesc de fiecare data, fara exceptie. Asa ca am facut pace cu "simtul" si e tare bine. In plus, chiar daca ce aud place urechilor, am filtrele proprii prin care "scanez" o persoana si daca primesc semnale ca ceva nu e in regula (chiar daca nu stiu atunci exact ce) de cele mai multe ori chiar asa e, insa certitudinile apar in timp.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!