Autor Subiect: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?  (Citit de 40264 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #30 : Marți, 08 Iunie 2010, 18:31 »
Super Gabrel! Chiar am mare nevoie de ajutor, pentru ca din pacate timpul pe care-l pot afecta SC este din ce in ce mai putin, oricat as vrea si as incerca...Nu-mi ajunge ziua, poate se va lua si o hotarare de marire a zilei si atunci totul ar fi ok...Am sa te contactez mp.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #31 : Miercuri, 16 Iunie 2010, 21:11 »
cred ca e cazul sa facem ceva
forumul si ideea de singles camp au devenit mai mult o obligatie din partea a foarte putini oameni care mai intra
o fi doar din cauza ineceperii concediilor?
va propun sa ne intalnim macar lunar
am o idee in privinta locatiei: la noi la bloc, cand se face o adunare generala, se inchiriaza o sala de clasa dintr-o scoala de langa noi
ne-a costat cam 30 lei, nu stiu acum daca e acelasi pret acum
ma pot interesa si va pot spune
sau undeva mai in centru, daca sta cineva pe acolo
ce ziceti?
 

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #32 : Joi, 17 Iunie 2010, 01:21 »
@adria, excelenta ideea cu intilnirea lunara. Sunt de acord si o sustin. Si astept si parerea celorlati.
Imprejurarile sunt insa un pic... ciudate pentru mentalitatea romanilor. Ar semana cumva cu intilnirile AA de la americani. Nu e ceva rusinos sa stam unii in fata altora, sa ne povestim problemele, sa ne invingem temerile interioare, sa iesim din zona aceea de siguranta in care ne-am ferecat, motiv pentru care multi dintre noi suntem singuri (inclusiv la mine, recunosc ca acesta e motivul dar ma stradui sa fac pasi in afara acelei zone).

Ar fi un experiment interesant totusi, de la care nu m-as da in laturi. De fapt, cam asta a facut cu noi Gigi la Sibiel iar cei care au fost cunosc experienta. Am retinut faptul ca unii au asemuit-o atunci cu o sedinta si de-aici reticenta unora. E o "tara" obiectiva pe care o purtam in noi si ar trebui sa incepem a face diferenta dintre o sedinta si o discutie de grup la care participam pentru ca asa vrem, nu pentru ca asa trebuie.

Deci, citi dintre voi sunteti receptivi la ideea @adriei dragilor? Aveti curajul sa stati in fata "clasei" si sa spuneti "poezioara" voastra? Dar de data asta sa ne organizam singuri? :)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #33 : Joi, 17 Iunie 2010, 12:35 »
Citat din: saturnianul
Aveti curajul sa stati in fata "clasei" si sa spuneti "poezioara" voastra?
da, dar as veni si cu mama, sa simt din nou emotiile sedintei cu parintii.
mai bine stabilim ca loc de intalnire un local (restaurant, terasa, cafenea, bar) din centru si ne vedem acolo in fiece joi la ora 18, de exemplu. pe vremuri, cand eram ceva mai tanar si membru cotizant al unui club de pescuit, ne intalneam o data pe saptamana intr-un local, beam o bere, doua, maxim noua si depanam povesti pescaresti. fara obligativitatea iesirii "la tabla" si fara sa recitam poezia vietii.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #34 : Joi, 17 Iunie 2010, 12:42 »
de acord cu ante vorbitorul! e vara e soare si cald vrem la terasa la aer si suc de hamei!  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #35 : Joi, 17 Iunie 2010, 15:34 »
@silviu: e tare atragatoare ideea ta.. un loc si o zi anume /ora aproximativa .. fain si nerestrictiv!

totusi, sunt multi dintre noi legati de programul de munca, de parinti, de copii.. si trebuie sa putem fi deschisi si pentru acestia..

ce optiuni am avea ca "loc" si "orar"?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #36 : Joi, 17 Iunie 2010, 16:02 »
cred ca e cazul sa facem ceva
forumul si ideea de singles camp au devenit mai mult o obligatie din partea a foarte putini oameni care mai intra
o fi doar din cauza ineceperii concediilor?
va propun sa ne intalnim macar lunar
am o idee in privinta locatiei: la noi la bloc, cand se face o adunare generala, se inchiriaza o sala de clasa dintr-o scoala de langa noi
ne-a costat cam 30 lei, nu stiu acum daca e acelasi pret acum
ma pot interesa si va pot spune
sau undeva mai in centru, daca sta cineva pe acolo
ce ziceti?
 

salut adria si a ta idee, dupa cum ai vazut renovata si adaugita intre timp; suna mai fain undeva la aer.  ca un raspuns la primul tau rand, pentru mine nici forumul si nici conceptul SC nu sunt o obligatie, ci o placere.  eu lucrez cu cifre si cu diverse sisteme calculator 100% din zi: a avea altceva la care sa ma gandesc in timp ce lucrez, unde sa evadez mintal, intr-o lume paralela cu munca, cum este pe moment SC forum, inseamna o terapie, este ca o salteluta de amortizare.  si ambele convietuiesc armonios impreuna, nu se exclud, au o influenta benefica una asupra celeilalte.  imi stimuleaza activitatea si creativitatea.  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #37 : Joi, 17 Iunie 2010, 16:20 »

Ar fi un experiment interesant totusi, de la care nu m-as da in laturi. De fapt, cam asta a facut cu noi Gigi la Sibiel iar cei care au fost cunosc experienta. Am retinut faptul ca unii au asemuit-o atunci cu o sedinta si de-aici reticenta unora. E o "tara" obiectiva pe care o purtam in noi si ar trebui sa incepem a face diferenta dintre o sedinta si o discutie de grup la care participam pentru ca asa vrem, nu pentru ca asa trebuie.

 :)

sedinta!!! hai sa fim seriosi, multi cosmetizeaza acest concept cu un termen anglo-saxon si toata lumea e fericita ca "a fost la un team building sau staff meeting", in fond ideea este aceeasi.  e vorba tot de o sedinta! sustin in continuare, la inchegarea unui grup este necesara o astfel de prezentare, tocmai pentru a permite participantilor sa se cunoasca intre ei, pentru a afla un pic mai mult unii despre ceilalti.  cunoastere foarte folositoare dupa acest prim stadiu, pentru ca stim deja pe ce teren mergem si cu cine. a propos, aceasta este parerea mea si atat.  ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #38 : Joi, 17 Iunie 2010, 18:16 »
@Ayouni, n-am inteles prea bine daca esti de acord cu mine sau nu, dar nu asta are importanta. Important e ca trebuie sa aflam un pic mai mult unii despre ceilalti, indiferent daca o facem intr-o sala de conferinta, stind pe bordura, la terasa, la iarba verde pe patura sau in virf de munte.

Cit despre sedinta si intilnire de grup, sa zic clar care e pentru mine diferenta intre cele doua. Sedinta e o adunare la care te duci fiindca TREBUIE si de NEVOIE, indiferent cu ce denumire este cosmetizata. Intilnirea de grup e aia la care te duci fiindca VREI si de PLACERE. Mediile in care se desfasoara oricare din cele doua sunt irelevante. Te poti afla la sedinta si daca esti pe o pajiste cu cosul de picnic in fata si paletele de badminton alaturi ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #39 : Joi, 17 Iunie 2010, 18:19 »
Citat din: saturnianul
Aveti curajul sa stati in fata "clasei" si sa spuneti "poezioara" voastra?
da, dar as veni si cu mama, sa simt din nou emotiile sedintei cu parintii.
mai bine stabilim ca loc de intalnire un local (restaurant, terasa, cafenea, bar) din centru si ne vedem acolo in fiece joi la ora 18, de exemplu. pe vremuri, cand eram ceva mai tanar si membru cotizant al unui club de pescuit, ne intalneam o data pe saptamana intr-un local, beam o bere, doua, maxim noua si depanam povesti pescaresti. fara obligativitatea iesirii "la tabla" si fara sa recitam poezia vietii.

Silviu, cum ii spuneam si lui @Ayouni. Nu conteaza ca e restaurant, cafenea sau bar. Se poate transforma tot in sedinta daca ne intilnim pentru ca TREBUIE si nu pentru ca VREM ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #40 : Joi, 17 Iunie 2010, 18:31 »
Nu stiu de ce pentru unii, locul unde se petrece o intilnire este pus pe acelasi nivel cu spiritul in care se organizeaza intilnirea. Daca e o sala de conferinte = sedinta; daca e un restaurant/bar/cafenea = intilnire relaxata. Pentru mine conteaza spiritul in care e organizata. De ce si pentru ce vin oamenii la acea intilnire.

Am avut "ocazia" de a participa la o adunare de firma cu personal, sefi, oameni din conducerile caselor judetene de sanatate si pacienti care avea ca scop declarat relaxarea, neformalizarea si cunoasterea reciproca, mediul fiind undeva la munte (Moeciu de Sus) unde lumea se aduna in restaurantul pensiunii. Ei bine, eu m-am simtit ca la sedinta ;D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #41 : Joi, 17 Iunie 2010, 19:46 »
Citat din: saturnianul
Nu conteaza ca e restaurant, cafenea sau bar.
aici nu te contrazic. dar daca e o sala de clasa, unde stau cuminte in bancutza si ascult povestile celor care ies la tabla, se cam schimba situatia. refuz din start sa particip la o asemenea intalnire, dar cum nici pana acum nu am participat la vreuna, nu ar fi o mare pierdere :D
Citat din: saturnianul
Se poate transforma tot in sedinta daca ne intilnim pentru ca TREBUIE si nu pentru ca VREM
in momentul in care alegem o terasa (bar, restaurant, crama) si ne intalnim acolo in, sa zicem, fiecare zi de joi, e clar ca forumistii vin daca VOR si nu musai pentru ca TREBUIE. si poate unii nu au chef si timp sa vina joia asta, dar vin joia viitoare; localul ramane tot acolo, iar intervalul orar stabilit ramane neschimbat. in schimb, cand esti anuntat ca peste 2 saptamani, fix la ora 16 avem inchiriata o sala de clasa pentru 3 ore, parca te cam simti constrans :-\ 

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #42 : Joi, 17 Iunie 2010, 21:15 »
Nu stiu de ce pentru unii, locul unde se petrece o intilnire este pus pe acelasi nivel cu spiritul in care se organizeaza intilnirea. Daca e o sala de conferinte = sedinta; daca e un restaurant/bar/cafenea = intilnire relaxata. Pentru mine conteaza spiritul in care e organizata. De ce si pentru ce vin oamenii la acea intilnire.

Am avut "ocazia" de a participa la o adunare de firma cu personal, sefi, oameni din conducerile caselor judetene de sanatate si pacienti care avea ca scop declarat relaxarea, neformalizarea si cunoasterea reciproca, mediul fiind undeva la munte (Moeciu de Sus) unde lumea se aduna in restaurantul pensiunii. Ei bine, eu m-am simtit ca la sedinta ;D

asta din simplul motiv, saturnis dearest, ca atitudinea noastra fata de ceva sau cineva este cea care hotaraste cum sa ne simtim. noi hotaram daca ne simtim bine sau nu, noi hotaram daca suntem frumosi sau nu, noi hotaram daca suntem fericiti sau nu. pare simplist dar este dureros de adevarat!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #43 : Joi, 17 Iunie 2010, 21:30 »
@Ayouni, n-am inteles prea bine daca esti de acord cu mine sau nu, dar nu asta are importanta. Important e ca trebuie sa aflam un pic mai mult unii despre ceilalti, indiferent daca o facem intr-o sala de conferinta, stind pe bordura, la terasa, la iarba verde pe patura sau in virf de munte.

Cit despre sedinta si intilnire de grup, sa zic clar care e pentru mine diferenta intre cele doua. Sedinta e o adunare la care te duci fiindca TREBUIE si de NEVOIE, indiferent cu ce denumire este cosmetizata. Intilnirea de grup e aia la care te duci fiindca VREI si de PLACERE. Mediile in care se desfasoara oricare din cele doua sunt irelevante. Te poti afla la sedinta si daca esti pe o pajiste cu cosul de picnic in fata si paletele de badminton alaturi ;)
de acord cu tine, astrul meu favorit... dar daca e vorba de pajiste si cos de picnic, poate sa fie si sedinta, n-am nimic impotriva si nici nu ma abtin. dar crezi ca numele mai are vreo importanta?!   
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum poti ajuta proiectul Singles Camp?
« Răspuns #44 : Joi, 17 Iunie 2010, 23:01 »
de acord cu tine, astrul meu favorit... dar daca e vorba de pajiste si cos de picnic, poate sa fie si sedinta, n-am nimic impotriva si nici nu ma abtin. dar crezi ca numele mai are vreo importanta?!   

A avut vreodata importanta cum s-a numit? Important a fost cum te-ai simtit :) Poa' sa-i zica si... sedinta  ;D Daca io nu ma simt ca la sedinta, ce conteaza? Un party nu e party decit daca simti ca-i party. Ma rog, lucrurile-s mai ciudate p-aici pe Saturn :)