Autor Subiect: Sanatate  (Citit de 220949 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Sanatate
« Răspuns #930 : Marți, 19 Ianuarie 2016, 15:00 »
N-are... decat daca e prea putin sau prea acru...
Ma gandeam ca o tuica (fiarta) parca merge mai bine cu o slana si ceapa... mai ales pe frigul asta...  :D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #931 : Marți, 19 Ianuarie 2016, 18:39 »
a fost suficient, dulce-aromat - adormitor.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Sanatate
« Răspuns #932 : Luni, 11 Aprilie 2016, 09:57 »


As adauga la toate acestea si buna dispozitie !  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Help me: Dormeo sau Ted, cu spuma sau cu gel?
« Răspuns #933 : Miercuri, 21 Decembrie 2016, 11:21 »
Stiu ca lumea se pregateste de sarbatori.  Si eu. Dar, printre picaturi, caut o solutie pentru sanatatea spatelui si a...somnului :). M-am gandit sa-mi iau un topper. Ca de obicei, reclama mai multe te incurca decat te descurca.
Oscilez intre doua tipuri (va spun si caracteristicile, desi pe mine nu m-au ajutat sa inteleg diferentele)

1.  topper Dormeo

4 cm în?l?ime total?, nucleu Ecocell ?i spum? vâscoelastic? încorporat? în hus?;
3 zone de confort;
Protec?ie CleanEffect împotriva acarienilor ?i bacteriilor;
Sistem AirX pe p?r?ile laterale, pentru o aerisire mai bun?;
Puncte anti-alunecare pe spate.
1. topper TED. ( Structura din spuma elastica si spuma cu memorie tratata cu capsule Cool Gel ajuta la reducerea presiunii in punctele de sustinere a corpului in timpul somnului si aseaza coloana intr-o pozitie naturala. Particulele din gel racoritor asigura un confort termic pe tot parcursul somnului. In plus, husa este prevazuta cu o mesa 3D pentru o ventilatie imbunatatita. Husa are sistem anti-alunecare si fermoar. Este lavabila la 30 grade Celsius.
Am gasit pareri pro si contra despre fiecare. Chiar contra rau, la Dormeo.  Asa ca, pentru a-mi face decizia si mai grea  :slap:, va mai rog si voi sa-mi spuneti parerea voastra.

Preturile sunt comparabile, deci m-ar ajuta o parere legata de caracteristici, rezistenta, usurinta in intretinere etc.
Multumesc.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Sanatate
« Răspuns #934 : Miercuri, 21 Decembrie 2016, 15:56 »
Mama are un topper Dormeo si e multumita, eu de la Dormeo am o pilota si o perna si daca ar fi tot aceasta marca as lua. Ar fi bine daca ai putea sa vezi produsul inainte ca sa iti faci o idee exacta, produsele Dormeo se mai gasesc la Kaufland.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #935 : Miercuri, 21 Decembrie 2016, 17:51 »
Multumesc, Krondia. Pana la urma, asa am facut...am mers la Kaufland. Sper sa aiba efectul descris topperul Dormeo achizitionat :strong:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Slanina cu ceapa - sanatate curata!
« Răspuns #936 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2017, 11:25 »



*Cantitati mici de grasime sunt de folos pentru inima si vasele de sange, reglementeaza contractiile musculare ale organelor interne, inclusiv ale muschiului cardiac, si sprijina tonusul vascular.

* Fumatorii au, de asemenea, un beneficiu daca mananca putina slanina, datorita faptului ca ea contine seleniu. Acest microelement intareste sistemul imunitar si previne oxidarea in organism. Astfel, pagubele produse de tigari se reduc partial.

* Slanina incetineste si intoxicarea alcoolica, prin acoperirea peretilor stomacului cu grasime si crearea pansamentului gastric, care previne absorbtia rapida de alcool din stomac. Alcoolul trece mai departe in intestin, unde, totusi, va fi absorbit, dar treptat.
Articolul complet: http://www.secretele.com/2016/01/ce-boli-poate-vindeca-slanina-cu-ceapa.html

Punctul 3 mi-a placut maxim - de aceea slanina cu ceapa si palinca sunt...la pachet :) :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Sanatate
« Răspuns #937 : Joi, 18 Mai 2017, 01:50 »
           Trebuie sa recunosc ca desi am intrat de cateva ori pe acest forum, nu am accesat niciodata rubrica aceasta si gasesc utile multe din cele scrise..Desi nu mai este actual subiectul referitot la spate din cate am descoperit saltele cu memory foam nu sunt bune , deoarece vara acest memory foam are tendinta de a se incinge...se incalzeste...am avut si topper si de asemenea vara se incingea ...ulterior, am gasit o saltea pe arcuri individuale, asa zisele spring pockets si practic nu simti ca stai pe pat.
             Dar dincolo de orice deoarece traim intr o tara foarte foarte variata statiunile sunt cele mai bune si pot spune desi nu stiu daca este bine sa scriu aici,  la Sovata au fost cele mai bune rezultate...Dupa o saptamana pleci de acolo cu un spate flexibil si poti spune chiar ca e nou, deoarece in cadrul tratamentului se ocupa si acorda atentie....Si daca doi ani la rand sau eu stiu regulat se merge nu vor mai exista probleme niciodata.Spatele devine usor si flexibil.
           Este buna rubrica...Multumesc si evident, sanatate va doresc.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #938 : Joi, 18 Mai 2017, 08:10 »
Da, Valentin... Desi scopul principal al forumului este de a asigura demersurile organizatorice, schimbul de informatii si impresii pe marginea excursiei, el are si sectiuni de socializare  si comunicare online pe diferite teme.  Subiecte generale, Articolele noastre...
Ma bucur ca le-ai descoperit.

Cat despre recomandarile tale, sunt mai mult decat binevenite. Subscriu si eu la Sovata. O bijuterie de loc, de care sunt indragostita. Pentru frumusete, cat si pentru efectele balneo-fizio-terapiei :)

Topperul meu umple spatiul de depozitare.  Nu m-am obisnuit cu el. E drept ca nici n-am incercat suficient. Mai ales ca cica miscarea si relaxarea sunt leacul potrivit pentru mine :) :) :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #939 : Joi, 18 Mai 2017, 08:42 »
Pe langa doctorii recomandati de almi_gabi mai sus, cred ca merita sa profitam din plin si de antibioticele naturale. Sunt frumoase, gustoase si se elibereaza fara reteta medicala :)







Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #940 : Joi, 20 Iulie 2017, 08:36 »
Nu prea cred in retetele miraculoase. Mai  ales in capsulele minune care costa o caruta de bani.  :crazy2:Dar reteta asta pentru spondiloza  chiar mi s-a parut usor de preparat. Poate fi inclusa in categoria - Ce ai de pierdut? Rau nu face... (doar sa nu te atingi prin zona ochilor ;D)
https://secretele.com/2015/09/cum-sa-scapi-de-spondiloza-in-30-de.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Sanatate
« Răspuns #941 : Duminică, 04 Februarie 2018, 14:07 »
Ei bine  vin si eu cu o recomandare , masajul terapeutic , in ce ma priveste am "avut' o discopatee lombara , pentru tratarea careia am facut timp de 6 ani , de doua ori pe an fizioterapie ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, am reusit sa scap de ea dupa un masaj terapeutic facut de cineva cu multa experienta in domeniu ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,deci pentru durerile de spate , recomand cu placere , un masaj terapeutic mai putin 'placut " dar eficient , cel putin in ce ma priveste , sunt 10 ani de cand nu mai fac fizioterapie si de cand nu mai am probleme . Apropo , ca atentionare , daca incercati aceasta metoda va recomand sa aveti vreo 2-3 zile libere dupa , e cam greu sa va miscati in aceasta perioada , parca v-a batut cineva cu un par pe tot locul  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #942 : Duminică, 04 Februarie 2018, 19:23 »
cand spui masaj terapeutic, te referi la manevrele alea de dislocare a articulatiilor practicate de osteopati sau chiropracticieni?  :faint:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Sanatate
« Răspuns #943 : Duminică, 04 Februarie 2018, 19:43 »
Nu , este un masaj mai dur , nu de relaxare , care dizolva blocajele aparute , ,,, explicatia oferita de masoare a fost cam asa , cand trece prima data cu mainile peste locurile vizate , simte sub degete noduli , ca si cum ar fi niste pietricele sub piele , ei bine acestea trebuie sa dispara si le maseaza pana ce sub degetele ei simte ca trecerea unor graunte de nisip , fara oprelosti , atunci e ok , e nevoie de una sau mai multe sedinte , pe mine a insistat si a fost suficient o sedinta , insa 2 zile m-a durut tot spatele , parca m-a batut cineva cu maiul , dar a avut efect .
Am invatat si eu putin , asa ca daca vor fi doritori :) vreodata , putem incerca .
Era foarte experimantata , toata viata ei doar asta a facut , si din masaj iti putea spune cam cu ce suferi .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Sanatate
« Răspuns #944 : Marți, 06 Februarie 2018, 08:22 »
Am priceput. Ma debusoleaza orice e prezentat ca fiind...dur :))), dar cred ca e eficient.
Eu cochetez cu ideea de masaj reflexogen.
Si, evident, mi-ar placea sa rezolv neplacerile legate de sanatate asa:blush:



plus cele aduse in atentie, cateva postari mai sus, de almi_gabi (pe care o salut oriunde ar fi acum)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.